A selyemsálad lehet egyszerre műalkotás és menő streetstyle-trükk. Te kipróbálnád?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Lonovics Zoltán, multidiszciplináris művész és a Móra Kiadó művészeti vezetője, a korábbi években bemutatott képkollekciói tematikáját gondolta újra a Lonovics Scarf Collectionben. A Twist és a Nails collection kiállítások során megismert formák és színek ez alkalommal Olaszországban gyártott hernyóselyemsálakon köszönnek vissza.

Lonovics Zoltán Scarf kollekciója egyszerre divatkiegészítő és műalkotás
Lonovics Zoltán Scarf kollekciója egyszerre divatkiegészítő és műalkotás
Fotó: Courtesy of Zoltan Lonovics

A techno szubkultúra és a New Yorkból eredő ball-culture is hatással volt a művész képi világára, de hasonló inspirációs forrás Lonovics Zoltán számára az art deco és a street stílusok is. Már a Vogue is megírta: a selyemsál a nők új legjobb barátja. A klasszikus kiegészítőt sokáig egy idősebb, de annál elegánsabb réteg monopolizálta, azonban az elmúlt években egyre meghatározóbb színfoltjává vált a fiatalok streetwear stílusának is.

Formabontó művész

A selyemsál multifunkcionális kiegészítőként és képzőművészeti alkotásként is megállja a helyét – ebben a sokoldalúságban látta meg a fantáziát Lonovics Zoltán, aki a pandémia utáni években két formabontó kiállítással tért vissza a kortárs művészeti szcénába: először a Twist, majd a Nails collection kapcsán mutatta be a közel egy évtizedes gyűjtőmunkájával készült alkotásait. A változatos technológiával gyártott képeket Swarowski kristályok, tollak, selyemanyagok, vintage és újrahasznosított textilek borítják, egy-egy minta szublimációs nyomással került selyemre, máshol Zoltán hímzett. Bár textúrában és technikában sokszínűek a képek, árnyalatban mégis a monokróm irányzathoz húznak közelebb, egy-egy élesebb neonzöld vagy vörös színnel tarkítva. Téma szempontjából mindkét kiállításának anyagában visszaköszön a mandula formájú köröm motívuma, melynek van egy erős underground rave-kultúra referenciája, valamint a művész számára egy maghatározó és kifejező elemmé vált az alkotómunka során és utána is.

Lonovics Zoltán - Scarf kollekció
Fotó: Courtesy of Zoltan Lonovics

Új értelmet nyer a térhez való viszonyulás

„A két önálló kiállításom után úgy éreztem, hogy nem hoztam ki mindent ebből a formavilágból, és maradt még bennem mondanivaló - erre szerettem volna egy felületet megteremteni. Nem akartam, hogy egy olyan elidegenített platform legyen, mint egy harmadik kiállítás, hanem egy hordható kivitelezést képzeltem el, ami közelebb kerülhet az emberekhez. Anyaga miatt ezen a felületen sokkal élénkebbek, teltebbek a színek, illetve a selyem fénye is egy plusz dimenziót ad a formáknak. A minták sokszorozása, a kendő más-más hajtásával, kötésével mindig új, izgalmas vizuális hatást kelt.” – mutatja be a művész a Lonovics Scarf Collection megalkotása mögötti vezérfonalat. Az első sál még a Nails kiállítás kiegészítőjeként született. Zoltánt már akkor izgatta a körömforma alakzatok érvényesülése a fényes, lenge selymeken; akkor egy rövidebb fotósorozattal adta meg a későbbi kollekció hangulatát és indította el a víziót.

Ez az életérzés sok energiával tölti meg a mindennapjaidat

Ez az életérzés sok energiával tölti meg a mindennapjaidat

„Azonban a sálak tervezése és sorozatgyártása nagyon időigényes, és csak idén nyáron tudtam igazán elmélyülni a projektben.” Mivel kifejezetten a sokszorosított minták érdekelték, kiindulópontja a mandulaforma volt, majd azt kezdte el bátran újragondolni, és játékosan megközelíteni a sálakon: egymáshoz viszonyítva kisebb és nagyobb alakzatok lebegnek, kaleidoszkóp-szerűen egymásba folynak, keretbe foglaltak, vagy felirattal díszítettek. A tervezést követően a művész otthon maga készítette el az új kollekció első próbadarabjait, szublimációs nyomással szaténra nyomta a már végleges, letisztázott mintázatokat. A VYF Budapest selyemsálmárkán keresztül bukkant rá egy olaszországi gyárra, ahol az előzetes prototípusok után elkezdték készíteni a luxus hernyóselyemre nyomott kiegészítőket. Az elkészült kendők Zoltán elképzelése szerint a bemutatóin megismert síkban ábrázolt formák a selyemanyag csavarodásában, esésében és a térhez való viszonyulásukban nyernek értelmet.

Kézzelfogható dizájn

A Lonovics Scarf Collection debütálásával Zoltán úgy érzi „végleg kiaknázta” a védjegyévé vált formavilágból adódó anyagbeli lehetőségeket, és az utóbbi két-három éves alkotói periódusának üzenete kikristályosodott, és nem más, mint a minimalizmus és az egyszerűsített formák átvitele a hétköznapi életbe. A sálkollekcióját nem egy kifejezett karakterrel a fejében tervezte, de gondolt azokra, akik egy klasszikus ruhát dobnának fel vivid színekkel, illetve a streetstyle fiatalabb kedvelőire, akik felismerik, és tudnak azonosulni a sálakon visszakacsintó technokultúra finom impresszióival. Jelenleg a NOS kávézóban és dizájnboltban megtekinthető minőségi selyemdarabok érintésre finomak, felhasználásban pedig idomulnak viselőjük igényeihez. A szellőben lengő, enyhén áttetsző textília megállja a helyét a ma különösen trendi „old money”, azaz arisztokratikus öltözködésben és esztétikában, de hasonlóan tagadhatatlan a térhódítása a városi stílusban is.

Míg beszélgetésünk során én a sálra, mint üdítő kellékre gondolok, amely szezontól függetlenül fejkendőként, sálként, vagy táskán, ruhán díszítő elemként funkcionál, addig Zoltán a benne rejlő művészi értéket emeli ki: „A sál, mint a legegyszerűbb forma, a négyzet bekeretezve akár külön műalkotás is lehet. Ez egy képzőművészeti alkotás, általa a dizájn is kézzelfoghatóvá válik. A tervezők, divatházak is folyamatosan kollaborálnak képzőművészekkel, frissíteni, egyedibbé téve a kollekciójukat. Szerintem ez nagyon jó irány, mert a divaton keresztül a közönség sok társművészt, kortárs művészeti irányzatot ismer meg.” A képzőművészt sok minden inspirálja: az utcán talált elhagyott tárgyakat lefotózza, és ezeket építi be a képeibe. „Nagyon izgalmasak számomra az olyan Concept Store-ok, mint a Dover Street Market, az egyébként már bezárt Colette, Machine-A. Ahol a divat, tárgykultúra, képzőművészet fúzionál. Az extrém sminkek és vintage magazinok, botanikus kertek is nagyon inspirálnak.

Az egyedi sálak a NOS vintage and design üzletben kaphatóak és 36000 forint az áruk.


Galéria

2023.12.16.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)