„Röcsögepusztáról is lehet valaki világsztár, egyáltalán nem gondolom hátránynak a magyarságot” - Kerényi Virág interjú
Kerényi Virág érdemelte ki az év divattervezőjének járó díjat a 2024-es GLAMOUR Women of the Year gálán. A magyar dizájner exkluzív interjúban árulta el, mit érez a díjjal kapcsolatban, és hogy mit gondol a magyar divattervezői létről.
Ezeket láttad már?
Kerényi Virág a divatszakma egy olyan karaktere, aki nem csak a ruhatervezéskor önazonos: ami a szívén, az a száján, így kendőzetlen őszinteséggel válaszolta meg a GLAMOUR magazin szerkesztőségének kérdéseit.
Milyen érzés, hogy megnyerted a GLAMOUR Women of the Year gála év divattervezője díját?
Nagyon jó érzés. Elmondhatatlanul hálás vagyok, hogy el tudtam nyerni a közönség kegyeit.
Mindig is tudtad, hogy divattervező szeretnél lenni?
Sokáig nem tudtam, hogy divattervező leszek. Orvos szerettem volna lenni, egészen pontosan sebész, mert a nagypapám is az volt. Aztán elég hamar rá kellett jönnöm, hogy ez nem az én utam, mert nem bírom a vért és az orvosi léttel járó lelki terheket.
Rajzolni mindig is nagyon-nagyon szerettem, így evidens volt, hogy akkor a kreatív iparágban helyezkedek el. Ezen belül is próbáltam olyan pályát választani magamnak, amely segítségével örömöt, jó érzést, magabiztosságot vagy bármilyen szellemi értéket adhatok az embereknek. A visszajelzések alapján úgy érzem, sikerült teljesíteni ezt a vágyamat.
Hol tanultad meg a divattervező szakma csínját-bínját?
Először a kirakatatrendező iskolában szereztem szaktudást, ott szerettem bele a különböző anyagokba, tekintve, hogy sok drapériával dolgoztunk. Ezt követően a Krea Design Iskolában vettem részt stylist és a divattervező képzésen. Majd végül, de nem utolsó sorban szeretnék szót ejteni a kedvencemről, a dániai Teko University-ről, ahol fashion design szakon tanultam.
Mi az, ami inspirál téged a tervezéskor?
Engem minden inspirál. Nem tudok egy-két-három konkrét dolgot kiemelni, mert tényleg minden inspirál. Lehet az egy hang, egy fényeffekt, egy falevél, egy állat vagy a gyermekem nevetése.
Hogyan jellemeznéd a tervezett darabjaidat, mi az stílusjegy, ami Kerényi Virágévá teszi a ruháidat?
Szerintem, ami Kerényissé tesz egy ruhát, az az ikonikus formavilág, illetve a gazdag és túlzó díszítettség és merészség. Őrületes minták, színek, kristályok, szegecsek.
Mit üzen a világnak az a nő, aki Kerényit visel?
Hogy merjünk önmagunk lenni, legyünk vagányak, valamint ne érdekeljen, hogy ki és mit gondol rólunk. Azt üzeni, hogy legyünk önazonosak! A Kerényi mindset szerint, ha valaki egy lila szőrős papucsot akar viselni, akkor az sem probléma. A ruháimat viselő nők jókedvet, egészséges önbizalmat, valamint divat iránti szerelmet közvetítenek.
Mit tesz a márka a fenntarthatóbb divatért?
Csak és kizárólag természetes anyagokkal dolgozunk, főleg a táskáknál, de ugyanerre a ruhák esetében is igyekszünk törekedni. Nem használunk olyan anyagokat, amelyek nem tudnak lebomlani. A márka egyik mottója, hogy csak és kizárólag olyan anyagokból készítünk táskát, amely nem 5 perc után megy tönkre, hanem 20 év múlva is hordható. Sok lehulló bőrrel dolgozunk, amely darabokat limitált kollekcióként dobunk a piacra.
Mi a legnagyobb álmod, amit szeretnél elérni divattervezőként?
A legnagyobb álmom egy párizsi, new york-i vagy milánói divathéten bemutatni a kollekcióimat. A másik álmom, hogy egy napon Oscar-díjas jelmeztervező legyek. Egyébként pedig egy tengerparti ház, amit a márkámnak köszönhetően vásárolhatok meg. A viccet félretéve, szeretném, ha a cégem bevételéből meg tudnék élni, valamint, ha a gyermekeimnek és az unokáimnak is egy biztos megélhetést tudnék nyújtani.
Mi az, amit legjobban szeretsz a munkádban?
Hogy pörgős, változatos, kreatív, alkotó, szabad. Szeretem azt is, hogy sok pozitívumot ad.
Szerinted mi egy sikeres divattervező titka?
Szerintem az, hogy közvetlenül kommunikál és kapcsolatot teremt a vásárlóival. Illetve, ami szerintem a siker kulcsa nálunk, az az önazonosság és a hitelesség. A gyönyörű és beállított képek mellett igyekszem megmutatni azt is, aki én vagyok, ahogyan én a valóságban hordom a táskáimat. Például, ha kupi van mögöttem, akkor kupi van. Ember vagyok, mint bármelyik másik vásárlóm. Szerintem ezt nagyon fontos kommunikálni.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznie egy magyar divattervezőnek?
Magyarországon sok az emberekben a rosszindulat és a negativizmus, így sokszor tapasztalom, hogy a pályatársaim féltékenyek vagy irigyek. Nekem ez nagyon nehéz, mert nagyon kedves és barátságos embernek tartom magamat, így nem kedvelem azt sem, amikor valaki keresztbetesz a másiknak vagy a hátráltatja a munkájában.
Én tényleg szeretek jó kapcsolatot ápolni mindenkivel, így rossz érzéseket okoz bennem az ellenségeskedés a szakmán belül. Szomorú vagyok miatta, hogy ez itthon így működik. Nem akarok naivnak tűnni, biztos vagyok benne, hogy máshol is fennáll ez a probléma a nagyvilágban. Arról nem is beszélve, hogy az ember odaszületik, ahol feladata van a világban - ebből kell kihozni a maximumot, amit csak lehet, és amit csak tud. Röcsögepusztáról is lehet valaki világsztár, szóval én egyáltalán nem gondolom hátránynak azt, hogy a magyar divatvilágban tevékenykedem.