Hogyan lehet viselni egy festményt? Megmutatjuk!
Az ARTcollection2024 célja, hogy összekapcsolja a divatot és a képzőművészetet, valamint hogy megmutassa: az életünket jobbá, szebbé teszik az esztétikus, művészi megoldások.
Ezeket láttad már?
Feltűnő szabású, virító színű kreációk városi kifutójává vált a második kerület. A budapesti épületek közt izgalmas tájidegenséggel létező modellek a KÉPEZŐ Galériába vezettek bennünket, ahol a már második éve megrendezett ARTcollection2024 című eseményen vehettünk részt. Gondolkodtál már azon, hogy hogyan lehet viselni egy festményt? Még mi sem, de most pont itt az ideje elkezdeni!
A divat és a képzőművészet interakciója
Emlékezzünk csak vissza Salvador Dali és Elsa Schiaparelli különös kollaborációira, amely olyan darabok által vált felejthetetlenné, mint a cipőt formáló sapka, vagy a csontvázruha. De a „képzőművészet” és „divat” hívószavakra Shalom Harlow topmodell és a ruhafestő robot performasza is eszünkbe juthat.
Alexander McQueen 1999-es nyári fashion showjának jövőbe mutató pillanatai talán Harlow legemlékezetesebb megjelenése volt. A híres tervező a performanszművészet nyelvezetét a divat világába integrálva, két festékszóró robotkar segítségével a kifutón, a szupermodellen alkotta meg a kollekció egyik darabját.
Yves Saint Laurent Piet Mondrian festményeiből inspirálódva kísérelte meg átírni a ruhaviselés szabályait azáltal, hogy a holland művész letisztult, alapszínekkel operáló képeit illesztette a textíliákra. Egyszerű szabású modellek segítségével elérte, hogy a vonalvezetés helyett a színek definiálják az alakot.
Egy-egy rafináltabb szabásvonalú designerkreáció esztétikai minőséget csempész a hétköznapokba. A látás finomra hangolása valahol ezekből a megszokásban észrevett, mindennapokban létező alkotásokból származik.
A budapesti, második kerületi KÉPEZŐ Oktatási és Kulturális Alapítvány két tagja, Csiszár Beatrix és Bada Éva ezért 2024-ben is úgy döntött, hogy egy országos divattervezői pályázat segítségével leválasztja a KÉPEZŐ Galéria falairól a Tender Forever című kiállítás műveit, és középiskolás tanulók segítségével, ruhadarabok formájában a hétköznapok részévé teszi.
A KÉPEZŐ Oktatási és Kulturális Alapítvány szervezésében, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő támogatásával megvalósuló országos divattervezői pályázatra közel ötven pályamunka érkezett.
A középiskolás tanulók azt a feladatot kapták, hogy a KÉPEZŐ Galéria 2024. április 12. – május 30. között megrendezett Tender Forever című kiállításán megjelenő geometrikus absztrakt képekhez készítsenek ruhaterveket. A kiállítás kurátora, Meggyesházi Éda a magyar kortárs művészet legizgalmasabb alkotóiból válogatott, így a fiatal divattervezők olyan művészekkel ismerkedhettek meg, mint Forgó Árpád, Halmi-Horváth István, Horváth Lóczi Judit, Kusovszky Bea és Pál Katja.
A verseny három szakaszból, egy elődöntőből, egy középdöntőből, és a május 24-én megrendezett, tíz tervező munkáját egy divatbemutató keretein belül bemutató döntőből állt. A zsűri szakmai oldalát Cakó Kinga, a CAKO márka alapítója, valamint Kránitz Orsolya, a FIBULA márka megálmodója alkotta, akik egyben a projekt szakmai vezetői voltak. A bírálásában részt vett továbbá Csiszár Beatrix és Bada Éva, a KÉPEZŐ Galéria két tulajdonosa, illetve segítségükre volt Pintér Judit is, a GLAMOUR vezető divatszerkesztője.