Ismerd meg a ghánai festőt, akinek művei a Dior legújabb férfikollekcióját ihlették: Amoako Boafo
Amióta 2018 óta átvette a Dior Men vezetését Kim Jones tervező, azóta küldetésének tartja, hogy minél több művész közreműködésével készítsen közös kollekciót a művészet lehető legszélesebb sprektrumán a kollekciók és a márka magasabb kreatívszintre emelésének érdekében. Készített már Christian Dior emlékére hatalmas virágszobrot a streetart művész Kaws, majd a Tokióban bemutatásra kerülő kollekciójához tavaly Hajime Sorayama alkotott egy hatalmas cyborgot. Tavaly júniusban pedig átengedte az alkotást Daniel Arsham művésznek, aki egy posztapokaliptikus szemétdombot képzelt el a kollekcióhoz.
Ezeket láttad már?
Mit tegyen hát egy extravagáns tervező, amikor a bemutatóját a digitális térbe kell beszorítania a világjárvány miatt? Jones-nak természetesen erre is volt megoldása, egy olyan művésszel kollaborált, akinek a visszafogottsága, különleges látásmódja remekül rezonál ezekre a furcsa időkre. Itt jött a képbe a ghánai festőművész, Amoako Boafo, akivel Jones Miamiban találkozott az Art Baselen, ahol a művész épp a Rubell múzeumban állított ki. Ezután Jones Boafo stúdiójába is elutazott Ghánába, hogy megbeszéljék, hogyan tudnák a festő meghökkentő alakjait lefordítani a Dior kollekciójába.
Boafo portréja a nagy mesterek munkáira emlékeztetnek, amit látványos, élénk színek és erőteljes ecsetvonások egészítenek ki, amit gyakran a művész a saját ujjával visz fel a vászonra extra textúrát adva ezáltal a műveknek. Képei a nyugati világ totem alakjaira emlékeztetnek, amit Boafo akkor szívott magába, amíg Bécsben tanult, Egon Schiele hatása is jól észrevehető a műveiben, azonban az egykor hercegeknek és előkelőségeknek fenntartott pozíciókat fekete alakok váltják fel. "A feltörekvő markáns fekete dizájnerek, kurátorok, művészek, zenészek inspirálnak. A világomhoz köthető alakokat ünneplem", mondta Boafo a Vogue-nak.
Zseniális jelmezek: Ezeket a filmeket már csak a színészek átalakulása miatt is érdemes megnézni
Zseniális jelmezek: Ezeket a filmeket már csak a színészek átalakulása miatt is érdemes megnézni
A Dior férfikollekciójában ezeket az alakokat a pulóverekre hímezve látjuk viszont, az aprólékosan kidolgozott virágos hátterek a pólókon köszönnek vissza. A legerőteljesebb hatást a kollekciót bemutató kísérőfilmben teszik, amit Jackie Nickerson rendezett, amiben a táncoló modellek árnyéka összekapcsolódik a virágos, színes hátterekkel. "Ami pedig a szolidaritás és az individualitás reprezentációját illeti, úgy gondolom, ezek a tulajdonságok sosem voltam fontosabbak, mint egy krízisben a világjárvány közepette. Krízis alatt a hangsúlyok eltolódnak és a művészek szerepének is el kell tolódni", mondja Boafo. Ha pedig Jones-ra hallgatunk, akkor a divatnak is.