Eddig rosszul tisztítottad a farmered, és nem is tudtál róla
Mindannyian szeretjük a farmernadrágjainkat és a legjobb, legszebb, leghosszabb életet szánjuk neki. Az igazság viszont az, hogy a farmeranyag nem igényel olyan volumenű karbantartást, hiába szeretnénk minél gyakrabban és minél többet gondoskodni róluk. Sőt, minél kevesebbet nyúzzuk őket mosással, annál tovább tartják eredeti formájukat – arról nem is beszélve, hogy ez a környezetünk számára is sokkal kedvezőbb.
Ezeket láttad már?
Tudjuk, borzalmasan rosszul hangzik az állítás, ha valaki azt mondja, hogy nem mossa rendszeresen a ruháit, de ha farmermosásról van szó, akkor ne lepődj meg rajta! Pánikra semmik ok: még Chip Berg, a Levi Strauss & Co. vezérigazgatója is híve a minél ritkább farmertisztításnak.
Szakértők szerint
Chip Berg, a farmerbirodalom atyja még 2014-ben tartott előadást a Levi Strauss & Co. cég fenntarthatósági törekvéseiről. Beszéde során azzal sokkolta a nézőközönséget, hogy az aznap viselt, akkor egy éves Levi's farmer még soha nem látott mosógépet. Már akkor évtizedek óta vita tárgyát képezte, hogy hogyan érdemes ápolni a legjobb farmereket. A Levi's fenntarthatósági konferenciájának fő célja az volt, hogy megkérdőjelezze: valóban szükséges-e kimosnunk a ruháinkat egy-két viselet után. A cégvezető úgy gondolja, hogy nem indokolt olyan gyakran mosógépbe dobni a farmerünket, mint ahogyan azt a legtöbb ember gondolja.
A Levi's egy korábbi kutatása szerint egy átlagos farmer két éves élettartama során (tehát a gyártástól egészen a mindennapos viseletig) körülbelül 3500 liter vizet fogyaszt. A teljes vízfogyasztás közel felét, azaz 1600 litert az teszi ki, hogy farmerünket heti egyszer, két éven keresztül bedobjuk a mosógépbe. Gondoltad volna, hogy ez 6700 pohár ivóvíznek felel meg? Tehát hiába csökkenti az adott márka a vizet a gyártásnál, a vízfelhasználás 46%-a még mindig a vásárlókon, azaz rajtunk múlik.
Mengyán Eszter, a Helló, slow fashion! könyv szerzője szerint a fenntartható és etikus divat egyik alapvetése, hogy minimalizálja a vízfogyasztást. „A gyártásnál ők figyelnek erre, de miután megvettük a ruhát, a mi felelősségünk, hogy csak akkor mossunk, amikor valóban szükséges. Egyesek szerint, ha raw farmerről van szó és a körülmények is ideálisak ehhez, akkor akár évekig elkerülheti a mosógépet. Bevallom, én ezt még nem próbáltam, de igyekszem minél ritkábban mosni a kedvenc farmereimet."
A farmerünk ritkább mosását és tudatosabb tisztítását nem csak a környezetünk köszöni meg, hanem a farmernadrágunk is. Természetesen nem arról van szó, hogy ha nyakig elmerültünk a sárban, akkor ne mossuk ki a nadrágunkat – a Levi's farmer márka szakértői azt javasolják, hogy 10 hordásonként, vagy akár még ritkábban mossuk őket, hogy megőrizzük a tartásukat, a formájukat és a színüket. Két mosás közötti alternatívaként tekinthetünk arra, hogy csak és kizárólag az érintett területet (például a foltokat) tisztítjuk, használhatunk baktériumölő spray-t, vagy kiszellőztethetjük. Farmer és farmer között, illetve kosz és kosz között is van különbség, így esete válogatja, hogy mire van szüksége a nadrágunknak – egy alapos mosásra vagy egy kis ráncfelvarrásra.