Használt ruhát vásárolni dögösebb, mint valaha, és ezt be is bizonyítjuk

2023. december 31.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

2022 szeptemberében debütált Magyarországon az online piactérként funkcionáló Vinted, ami használt ruhák adás-vételére ad lehetőséget. Egy gyors regisztráció után a felhasználók belevághatnak a businessbe, ami sem vásárlói, sem eladói szempontból nem vesz több energiát igénybe egy-két kattintásnál - ráadásul a bolygó is hálás lesz érte.

A használt ruha vásárlás nem ciki többé, sőt, menőbb, mint valaha
A használt ruha vásárlás nem ciki többé, sőt, menőbb, mint valaha
Fotó: Liudmila Chermestka//Getty Images

A használt ruha vásárlás tényleg dögösebb, mint valaha, Csalár Bence divatszakértő a GLAMOUR magazinnak elárulta, miért érdemesebb a Vinted online felület, és nem egy fast fashion üzlet kínálatából vásárolni.

Ami valakinek szemét, az másnak kincs

“Nagyon jó, hogy bekerült a köztudatba, hogy egy ruha életciklusának nem kell véget érnie az első gazdájánál. A fogyasztói szokások megváltoztak, ma már tudjuk jól, hogy ha már nincs szükségünk egy ruhadarabra, attól az még másnak okozhat örömet. A Vinted a turkáló egy olyan modern verziója, amely megszólítja azokat a kevésbé motivált vásárlókat, akik nem keresik fel személyesen a second hand üzleteket” - nyilatkozta Csalár Bence divatszakértő, aki egyébként teljesen megérti az internetes fogyasztókat, ugyanis a koronavírus járvány miatt a shoppingolás az online térbe költözött. “Minden használtruha a körforgásos gazdaság egy fontos eleme, így az a legjobb, ha egy ruhát minél többször használnak. Mindegy, hogy online vagy offline, az mindenképp jó dolog, ha valaki használt divatcikket vesz, hiszen az egyén ezzel elősegíti az adott ruhadarab gyártásából és szállításából származó károsanyag kibocsátás ledolgozását.” Így a fast fashion másodkézből történő vásárlása tulajdonképpen nem rossz, hanem jó dolog, mert az ilyen használt ruhák megvásárlása értelemmel ruházza fel az egyébként értelmetlen és szennyező gyártásukat.

Az “új ruha” definíció új értelmet nyer

“A legfenntarthatóbb ruhadarab az lenne, ami el sem készült, de sajnos vagy nem sajnos, a divat egy óriási gazdasági motor, így ez nem olyan egyszerű. A fenntarthatóság egy alulról szerveződő társadalmi misszió, ami akkor nyer értelmet, ha az emberek rájönnek, hogy az új ruha nem feltétlenül egyenlő a címkés új ruhával - attól még, hogy egy ruha már nem szolgálja valaki identitását, másét még szolgálhatja.” Csalár Bence mondandója arra világít rá, hogy a már használt darabok is funkcionálhatnak újként - csak valaki másnak a szekrényében. “A Vinted az emberek számára képes láthatóvá tenni azt a jelenséget, hogy valójában mennyi jó ruha vesz körül bennünket ebben a pillanatban is - anélkül, hogy újabbakat és újabbakat gyártanának a fast fashion boltok polcaira. Továbbá képes láthatóvá tenni az egyébként nem látható elképesztő ruha mennyiségeket.”

Fontos, hogy miből készült a ruha!

Környezetvédelem és fenntarthatóság szempontjából a használt darabok esetében sem mindegy, hogy milyen anyagokból készültek. “A bőrnek a természetes alapanyagokból készült darabok a legjobbak, de nem szabad elfelejteni, hogy minden alapanyagnak vannak előnyei és hátrányai. A pamut természetes, de az előállítása olyan nagy mennyiségű vizet igényel, hogy környezetvédelmi szempontból nem vezet előrébb, mint a mosáskor mikroműanyagot kibocsátó poliészterrel. A fogyasztó igazából arra tud figyelni, hogy vagy száz százalékban természetes, vagy száz százalékban műszálas terméket vásároljon. A kevert szálas ruhákkal senki és semmit nem tud kezdeni újrahasznosítás szempontjából, így ezek a darabok a szemétdombon fogják végezni, ráadásul nem is tudnak lebomlani.” A már korábban megvásárolt kevertszálas ruhák újraértékesítése és megvásárlása abból a szempontból lehet jó, hogy egy új gazda megmentheti az adott darabot a környezetszennyező sorstól, azaz a szemétdombon történő kallódástól. “Ami pedig a kiegészítőket illeti, addig, ameddig nem áll át mindenki a növényi alapú étrendre, addig az a legfenntarthatóbb, ha a húsipari melléktermékekből készült darabokat választunk. Az állatok halála ezzel nem nyer értelmet, de legalább a már levágott állat bőre nem vész kárba, miközben egy marhabőrből készült cipő vagy táska tartósabb a vegán társainál.”

Az Európai Unió végre betiltotta a divatipar piszkos kis titkát

Ez Ricky Martin legfontosabb szerepe

A tudatosnál is lehet tudatosabban fogyasztani

Vigyázat! A felhalmozás veszélye nem csak a fast fashion boltokban fenyeget. “A használtruha piacon is megvan a túlfogyasztás veszélye, az olcsósága miatt olyan dolgokat vásárolhatnak meg a vásárlók, amire nincs is szükségük” - a szakértő szerint ez a probléma könnyen kiküszöbölhető a gardrób tartalmának tudatos rendszerezésével. Ezen a magatartáson egy Vinted nem tud változtatni, a rosszul berögzült vásárlói szokások ellen egyedül a fogyasztók tudnak tenni. Azt kell belátni, hogy csak és kizárólag azért, mert valami olcsó, nem kell megvenni. “A függő fogyasztóknak azt kell felismernie, hogy az individualista én virágzásához nem a ruhavásárlás szükséges. Az egyének annyit tehetnek a túlfogyasztás ellen, hogy megtalálják azt az öltözködési stílust, ami boldoggá és teljessé teszi őket. A tudatos fogyasztó, aki rendben van a testével, aki tisztában van a hozzá illő szabásvonalakkal, színekkel, mintákkal, valamint a szekrénye tartalmával, az nem vásárol feleslegesen ruhákat. A fenntarthatóság és a fenntartható divat az önismeretben is megvalósulhat. Igaz, hogy a fenntartható divat kifejezés nem vagy nehezen definiálható abból a szempontból, hogy a fenntartható és a divat szavak rendkívüli módon ellentmondanak egymásnak. A divat szóban benne van a mulandóság és a konstans változás, míg a fenntartható az a hosszú élettartamra utal. Ez a kettő üti egymást.” Csalár Bence szerint pontosabb lenne az a megfogalmazás, hogy fenntarthatóbb divat, hiszen a divat műfaj soha nem lesz teljesen fenntartható. Mindenesetre a tanulság az, hogy a ruhavásárlás nem ördögtől való dolog, csak érdemes tudatosabban hozzáállni, miközben oda kell figyelnünk arra, hogy kevésbé környzetszennyező cégektől vásároljunk.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 29 minutes, 17 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
29:17
29:17
 

Ez is érdekelhet

Szakítás után is önmagunk maradunk? – Egy magyar animáció meghódította Berlint

Szakítás után is önmagunk maradunk? – Egy magyar animáció meghódította Berlint

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezek a hatóanyagok segítenek, hogy a legszebb állapotában ragyogjon hajkoronád (x)

Ezek a hatóanyagok segítenek, hogy a legszebb állapotában ragyogjon hajkoronád (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

Íme 10+1 hasznos tipp a pollenszezonra, amiért nagyon hálás leszel (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Segít a fogamzásgátló a menstruációs tüneteken, vagy nem? (x)

Feldobnád valamivel a ruhatáradat? - Idén tavasszal ezek a darabok hódítanak! (x)

Feldobnád valamivel a ruhatáradat? - Idén tavasszal ezek a darabok hódítanak! (x)