Ilyen volt a fényűző élete a legendás, első amerikai sztár divattervezőnek, Halstonnak, aki most a Netflixet is megihlette
A divatvilág nagyon sokrétű történelemmel büszkélkedhet, amely számos legendát és titkot is magába foglal. Ilyen Roy Halston Frowick története is, aki az 1970-es évek New Yorkjának meghatározó alakja volt, egyúttal pedig Amerika első sztár divattervezőjeként tartják számon. Bár idehaza kevésbé ismert a neve, de a Netflix új, az ő életútja-ihlette Halston című minisorozatában Ewan McGregorral a főszerepben te is betekinthetsz a zseniális divattervező csillogó világába. A mögötte lévő elképesztő életút tükrében pedig biztosan nem fogsz unatkozni! Előtte viszont nem árt, ha egy kicsit elmerülsz az életében és munkásságában.
Ezeket láttad már?
Roy Halston Frowick 1932. április 23-án született Des Moines-ban. Első komolyabb sikere nem is váratott sokat magára, ugyanis egy, Iowa államban megrendezett vásáron díjat nyert egy babaversenyen. Tinédzserkorában a családjával az indianai Evansville-be költöztek. Az ifjú Halstont itt kicsapták a középiskolából, miután barátaival megszökött Floridába. Kis idő elteltével visszatért a tanuláshoz, és idősebb testvérét követve felvételt nyert az Indiana Egyetemre, amit azonban nem fejezett be. Helyette átiratkozott a Chicagói Művészeti Intézet Iskolájába, ahol elsajátította a kalapkészítés mesterségét.
Halstonnak egyre híresebb ügyfelei lettek, 1953-ban pedig meg is nyitotta a saját kalapüzletét. 1958-ban New Yorkba költözött, ahol a prominens kalapkészítőnél, Lily Dachénél kezdett el dolgozni, majd az európai luxuskereskedő Bergdorf Goodmannal történő együttműködése által megismerte az európai divatot, és ezáltal fontos kapcsolatokat teremtett. A sorsfordító pillanat a karrierjében 1961-ben következett be, amikor is Jackie Kennedy egy általa tervezett kalapot viselt esküvőjén John F. Kennedyvel. A First Ladynek köszönhetően Halston egy csapásra híres lett. A következő évben már a Vogue oldalain szerepeltek a kreációi, hamarosan pedig életre szóló barátságot kötött Liza Minellivel.
Kollekciói nemcsak, hogy széles körben ismertek, de nagyon sikeresek is lettek, mivel lenyűgözően ötvözte a hétköznapi és a luxusdarabokat, méghozzá elérhető áron. Egy alkalommal úgy nyilatkozott a The Miami Heraldnek, hogy az egyszerű, problémamentes, csomagolható, gyűrődésálló ruhákban hisz. Szereti, ha az emberek jól érzik magukat az általa tervezett ruhákban, és a legfontosabb szempont a munkája során, hogy kényelmes darabokat alkosson. Abban hitt, hogy a divat titka az, hogy olyan ruhákat viseljünk, amelyekkel a legjobbat tesszük magunknak.
Halston munkássága azáltal is különleges, hogy ő volt az első amerikai divattervező, aki a Dr. Miyoshi Okamoto, a Toray Industries egyik tudósa által feltalált Ultarsuede anyagot használta. Az Ultrasuede egy olyan könnyen kezelhető és tartós anyag, mint a velúr, de sokkal hosszabb élettartamú, és az esetleges sérülések esetén könnyen javítható. Ebből az anyagból készült az egyik leghíresebb modellje, az Ultrasuede bársony ingruha, amivel azonnal divatot teremtett, és létrehozta a státuszruha fogalmát. Négy év alatt 42 ezer darabot adott el belőle, ami akkoriban különösen hatalmas mennyiségnek számított. Az ingruha később Halston esztétikájának, minimalizmusának, praktikumának és mindig egyszerű, de letisztult eleganciájának a szimbóluma lett.
Halston egyre több hírességgel vette körbe magát, akik még tovább lendítették a divatiparban elért sikereit, különösen azért, mert rendszeresen együtt is mutatkozott velük. Halston általában ugyanazokkal a modellekkel, Pat Clevelanddel, Beverly Johnsonnal és Anjelica Hustonnal dolgozott és élt társasági életet, akik a sok vele együtt töltött idővel hívták fel magukra a figyelmet és a „Halstonettes” becenevet kapták. Halston ekkorra már olyan sikeres volt, hogy az akkori legelitebb szórakozóhelynek, a Studio 54-nak is bejáratott tagja volt. Ezen időszaka alatt kezdődtek a botrányai, többek között azzal az emlékezetes eseménnyel, amikor elintézte, hogy Mick Jagger exfelesége, Bianca Jagger egy meztelen férfi által vezetett fehér lovon vonulhasson be a születésnapján a Studio 54-ba.
Rajongásig szerette az orchideákat, amikből a legendák szerint több százat tartott az otthonában, ami egyébként szintén lenyűgöző volt, maximálisan tükrözve a stílusát. A rengeteg parti és a közösségi élete miatt kevesebb figyelmet szentelt a munkájának, holott a vele szembeni elvárások egyre csak növekedtek. Évente tíz korszakalkotó kollekciót vártak el tőle. Hogy a nyomást fel tudja dolgozni, az alkohol és a drogok felé fordult, a szenvedélybetegségei pedig olyannyira súlyosbodtak, hogy kirúgták a saját márkájától. Halston 1988-ban szembesült a szörnyű diagnózissal, miszerint HIV-pozitív. Két évvel később pedig, 58 éves korában hirtelen gyorsasággal elhunyt.
A Netflix sorozatának előzetesét nézd meg itt, ha kedvet kaptál, hogy lecsekkold a Halston című sorozatot: