Gyász! Meghalt a divattervező, aki stílust adott a hippi korszaknak
"Utálom az unalmas ruhákat, utálom, ha egy nő szomorúan öltözködik" - sokat idézett, és a kreációira, a stílusára nagyon is jellemző mondása volt ez az olasz-francia divatterrvezőnek. Emanuel Ungaro pályafutása igazi sikertörténet, amit csak az árnyékolt be, hogy nyugdíjazása után eléggé méltatlanul vezették az általa alapított divatházat.
Ezeket láttad már?
Ungaro olasz édesapja a fasizmus elől menekült Franciaországba, és bár sokan gondolták, de a nevén kívül Emanuel nem kötődött az olasz divathoz, ízig-vérig francia tervező volt. Háromévesen kapott az apjától egy varrógépet, ami örök életre meghatározta a sorsát. A ruhakészítés valóban gyerekkorától a szenvedélye volt, és a húszas évei elején Párizsba ment, hogy a legnagyobbaktól tanuljon, és meg sem állt Cristóbal Balenciaga műhelyéig. A legendás spanyol divattervezőnél szerzett tapasztalatok örökre meghatározták Ungaro pályafutását: pontosság, a szigorú minőségi követelmények teljesítése, és nagyon magas szintű szabászati ismeretek nélkül hosszú távon senki nem ragadt meg Balenciaga mellett. Mestere nagy hatással volt rá, amit tökéletesen mutat az is, hogy a nyolcvanas években egy egész kollekcióját róla nevezte el.
Emanuel Ungaro modell a nyolcvanas években:
Saját márkáját 1965-ben alapította, miközben több divatházzal is, például a Ferragamóval, vagy a Bulgarival is dolgozott együtt. Emanuel Ungaro a műhelyben, a kivitelezés terén alkalmazta a Balenciagánál tanultakat, de a saját kreációi sokkal játékosabbak, merészebbek voltak. Sokáig egyáltalán nem tervezett például estélyi ruhákat, amit azzal indokolt, hogy nem a divat elvárásainak akar megfelelni, hanem olyan darabokat akar tervezni, amiket a modern nők hordanak. Pályafutásának indulása egy időre esett a beatkorszakkal és a hippi mozgalom születésével. A kreációiban a korszakra jellemző felszabadultság köszönt vissza, imádta a színes, mintás anyagokat, a pöttyös holmikat. A mintakeverésben mindig merész és egyedi volt, nem véletlenül tartottak róla, hogy képes volt a hippi életérzést sikeresen átemelni a magas divatba, képes volt a kifinomult szabászati ismereteit ötvözni a modern, vibrálóan élénk stílussal.
Eklektikus stílusa, merész mintapárosításai a védjegyének számított, Ungaro a modelljeivel a hetvenes évek elején:
Emanuel Ungaro 40 év után 2005-ben eladta a márkáját egy közel-keleti befektetőnek, aki egészen hajmeresztő kísérletbe kezdett a nagynevű divatházzal, aminek a legsötétebb pontja az volt, hogy kreatív igazgatónak Lindsay Lohant nevezte ki. Ekkor a névadó tulajdonos is felemelte a szavát az ellen, hogy az általa felépített márkát tönkre fogják tenni az ilyen szakmaiatlan lépések. Pár év után azonban összeszedte magát a márka, és az utóbbi időben tényleg komolyan vehető tervezők egyengették az útját. A divatvilágból visszavonult, a magánéletében mindig is szerény és csendes Ungaróról nem is nagyon lehetett hallani. Évek óta betegeskedett, és 2019 decemberében, 86 éves korában hunyt el. Nyugodjék békében!