“Nem elkezdeni nehéz, hanem véghez vinni” - a fából készült szemüvegkeretek alkotójával beszélgettünk

2022. április 18.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Amikor már azt gondolnánk a divat világában, hogy senki nem tud igazán újat mutatni, akkor feltűnik egy tehetséges szakember, aki valami teljesen más területen dolgozott korábban és sikerült tudását valami vadonatújban hasznosítania. Meglepő fordulatok bárki életében bekövetkezhetnek, így született meg a Campbell Marson szemüvegmárka is Londonban egy magyar asztalosnak köszönhetően.

Ennek a cikknek főszereplője Kuntner István aki asztalosként kezdte meg karrierjét, majd külföldön próbált szerencsét feleségével. Egy deréksérv miatt asztalosi munkája félbemaradt, de a fa feldlgozása és alakítása iránti szeretete sosem veszett el. Egy korábbi főnöke kereste meg, hogy kezdjenek valami újba a divat területén. A fa táskák ötletét hamar elvetették, de a fa szemüveg ötlete annyira testhezállónak tűnt, hogy a Campbell Marson optikai és napszemüvegekkel ma már a Szemes Optikákban is találkozhatunk.

Az alkotó Kuntner Istvánt a karrierjéről, a márkájáról és a fa napszemüveg mögötti munkáról kérdeztük ki. A sztoriban még Rita Ora is szerepet kap, így érdemes elolvasni.

Mesélnél arról, hogy hogyan indult a karriered asztalosként és hogyan alakult ez a későbbiekben?

Faipari technikum, illetve Faipari Üzemmérnöki végzettségem van. Édesapám kőszegszerdahelyi asztalosműhelyében már szinte gyerekkorom óta mindig tettem-vettem és az első saját munkám 14 éves koromba volt. Az általános iskolaiévek vége felé döntöttem el hogy asztalos akarok lenni. A fának a szeretete az életem része és talán ez a fához való hihetetlen kötődés, ami hozzásegített hogy most fából készítek szemüvegkereteket.

Mindig is szerettem a szakmai kihívásokat, mert ez ami szerintem előreviszi az embert a szakmájában. Számomra nincs lehetetlen, ha valamit kitalálok azt ki is kell probálnom, még ha nem is sikerül elsőre vagy másodikra, de a hibákból tanulva mindig előrébb jut az ember és a végén azt veszi észre hogy megvalósította!

Fotó: Sztaracsek Bátor

2005-ben végeztem Sopronban és onnan egyből Londonba mentünk a feleségemmel. Persze fiatalon az ember azt hiszi, hogy övé a világ és mindenre képes. Ez így van jól, mert akkor nem lennénk olyan elszántak. Az első jó pár év viszont nagyon nehéz volt.

Az első 3 évben a Türgon Flooringnál dolgoztam, ahol Alan Fox volt a főnököm, később ő keresett meg a fából készült divatcikk ötletével. 2014 kora őszén jött ki a deréksérvem a sok fizikai munkától, így a karrierem félbeszakadt. Pár hónappal ezután jelentkezett Alan az ötletével, és 2015 januárjában elkezdtünk együtt dolgozni a Campbell Marson szemüvegeken.

Hogyan indult el a márka és miért a szemüvegek mellett döntöttetek?

2014 novemberében keresett meg Alan Fox, hogy van egy új projektje.

Elmentem hozzá és elmesélte, hogy Koszovóba (mivel ott is van vállalkozása) egyik este találkozott egy táskadizájnerrel és megkérte, hogy adjon egy- két táskát Rita Orának (Alan Fox jóban van Ritával és a szüleivel), hogy fellendítse az üzletét. Alan azt mondta, hogy bőrtáskát mindenki tud csinálni, miért nem csinál mondjuk fából táskát? Ekkor ugrott be neki a fából készült szemüvegkeret ötlete és én. Többször találkoztunk és 2015 januárjában nekiáltam kidogozni egy technológiát a szemüvegkeretek készítésére ami másfél évembe telt.

Ezután megszületett a fából készült szemüvegkeret, aminek a Campbell Marson nevet adtátok. Mi a márkanév története?

A márka neve a Campbell Marson cégtől származik, amit Alan még jóval előtte megvásárolt. Ez a cég 1924-ben alakult Londonban és parkettázással foglalkozott. Többek között olyan helyeken dolgoztak, mint a The Tate Modern, Madame Tussauds, Christies Auctioneers, The Royal Ballet School, The Victoria and Albert Museum. Mivel ez a cég is fával foglalkozott, ezért választottuk ezt a nevet a márkának :Campbell Marson London Since1924.

A fa, mint alapanyag egy divatcikkhez szerintem nagyon érdekes. Egyre több innovaítv alapanyagot látunk manapság és erről is azt gondolom, hogy az. Mesélnél egy kicsit arról, hogy hogyan dolgoztok a fával? Mit érdemes tudni róla?

A fa, mint alapanyag nem volt kérdés mivel én és Alan is nagyon szeretjük. A szemüvegeket 0.6-0.7mm vastag furnér lemezekből készítem, amit az elején Angliából szereztem be, de a Brexit után a környező országokhoz fordultunk.

Alapjába véve a fát könnyű megmunkálni, viszont a fából nem mindennapi szemüveget készíteni, ezért nagyon nincs szakirodalom, hogy milyen géppel, hogyan, milyen alapanyagokkal kell készíteni. Csak az internetre tudtam támaszkodni, így rengteg külföldi videót, cikket felkutattam. Bevallom volt egy pár vakvágány az elején, amikor rossz gépet vagy rossz ragasztót, lakkot próbáltam ki, de ha valamelyik nem vált be, akkor kerestem egy másikat, de nem adtam fel. Sosem elkezdeni nehéz, hanem véghez vinni! Sok egyedi gépet kellet legyártanom, és még a mai napig tudom finomítani a technológiát.

Nem csak szemüvegeket készítünk hanem hozzá illő díszdobozt, ugyanolyan fából és felületkezeléssel, mint a keret. Illetve tartódobozokat is 3-6 db szemüvegnek. Egyedi igénynek megfelelően több szemüvegnek is tudok készíteni ilyet.

Milyen gyakran készülnek újabb stílusok és darabok? Hogyan zajlik a tervezés menete?

Az első években én készítettem a modelleket, de utólag kiderült hogy nem igazán sikerült, mivel nem vagyok szemüveges, na meg semmilyen optikusi tapasztalatom nem volt, ezért sok technikai probléma adódott, főleg a geometriával.

Fotó: Sztaracsek Bátor

Szerencsémre akadt egy-két segítőkész optikus aki korrigálta a hibákat. Jelenleg 3 optikussal (Optika Oros -Somorja, Szemes Optics&Cafe-Budapest, Shumti&Co -London) van együttműködésünk és ők segítenek az új modellek kifejlesztésében. Ők közvetlen kacsolatban vannak a vevőkkel és tudják, hogy melyik modellek azok, amelyket nemcsak időtállók, de divatossak is. Hálás vagyok a segítségükért.

Minden új modellből készítek egy tesztet és ha valamin kell még változtatnom, akkor azt kijavítom, ha pedig minden oké, akkor mehet a gyártás!

Nagyjából mennyi készül egy napszemüveg fajtából?

Ez teljesen változó, valamiből csak 1-2 darab az egyedisége miatt, és can, amit úgy kért a vevő hogy a neki készített modellből ne készítsünk többet (termézetessen az ilyen szolgáltatások mind felárasok). Ha valamelyik modell nem megy, akkor azt kivesszük és újak kerülnek a helyébe, de mindig próbáljuk új modellekel bővíteni a palettánkat!

Fotó: Halász Boglárka

Mennyire vagytok fenntarthatóak? Hogyan tesztek a fenntarthatóságért?

Mivel fából készülnek a kereteink, ezért úgy gondolom, hogy az ember egy apró részét magán viseli a természetnek, amikor hordja a kereteinket. A kereteinket fel lehet újítani, meg lehet javítani, ha véletlenül eltörne vagy megsérülne, így nem kell megválni a szeretett szemüvegünktől. És természetesen lencsét is lehet benne cserélni.

Ha jól látom a szemüveg többféle színben kérhető, többféle lencsével. Milyen extra szolgáltatást tudtok még készíteni?

Igen, minden napszemüveglencse UV szűrős és teljesen a vevő igényei alapján történik a lencse kiválasztása az optikában. Illetve a dioptriás lencséket egyértelműen az optikussal együtt választják ki. Egy extrának még megemlíteném hogy teljesen egyedi gravírozást is vállalunk a szemüvegkeretekre, legyen az egy monogram, egy idézet vagy csak egy motívum, mi nem ismerünk határt. Készítettünk már olyan szemüvegkeretet az Optika Oros együttműködésével, aminek a szárában egy arany foglalatban gyémanberakások voltak, természetesen egyedi megrendelés volt ez is.

Fotó: Zergi Borbála

De ha valaki szeretne Swarovski köveket, azt is megoldjuk, már volt rá példa. Bármilyen kérése legyen az ügyfélnek mi állunk elébe. Mert a mottóm az, hogy minden lehetséges csak akarni kell!

Szerző: Pongrácz Dóra

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

8 fotó Károly királyról és Kamilla királynéról azokból az időkből, amikor elkezdett kibontakozni a szerelmük a nyilvánosság előtt

8 fotó Károly királyról és Kamilla királynéról azokból az időkből, amikor elkezdett kibontakozni a szerelmük a nyilvánosság előtt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)