Eke Angéla: „Csak én vagyok képes saját magamat kirángatni a gödörből”
Indítsd a hetet az ökotudatosság jegyében! Eke Angéla színésznő szettjei meghozzák a kedved, hogy mostantól még tudatosabban vásárolj, és nagyobb figyelmet szentelj bolygónk védelmének.
Ezeket láttad már?
Eke Angéla életében rendkívül fontos szerepe van a fenntarthatóságnak. Bár imádja a divatot, a ruhaválasztásnál is a tudatosságra esküszik. A GLAMOUR 2021. októberi számában az egyik legfontosabb missziójáról, a környezettudatosságról beszélgettünk vele.
Mikor vált az életed részévé a környezettudatosság?
Gyerekkoromban szívódott belém, bár akkor még nem volt tudatosság a fenntartható életszemlélet mögött. Nem voltunk jómódúak, többször meg kellett gondolni, mire költünk, már egész kicsiként ösztönösen megtanultam, hogy nem szabad pazarolni.
Szerencsére egyre többen ismerik fel, és próbálják a fenntarthatóság irányelvei szerint élni az életüket. Szerinted a radikális változtatás vagy a kis lépésenkénti haladás a célravezetőbb?
Ha valaki szeretne egy picit máshogy élni, akkor semmiféleképpen ne radikálisan indítson. Nem hiszem, hogy radikális változtatás az ökotudatosság terén, vagy más területen sikeres lehet. Nem lehet mindennek száz százalékosan megfelelni. Nekem is vannak dolgaim, amikről tudom, hogy nem igazán fér bele a tudatosságba, de egyszerűen nem tudom kikerülni, mellette viszont rengeteg hasznos dolgot teszek. Ha nincsenek nagy elvárások magammal szemben, az apró lépések, változtatások sokkal célravezetőbbek. Megtanulsz tudatosan főzni, vásárolni, háztartást vezetni vagy éppen közlekedni. Olyan ez, mint egy hibrid autó, minden ilyen fékezéssel kicsit visszatöltheted az akkumulátort, visszaadhatod az elhasznált energiát.
Nálad mik voltak a fenntartható szemlélet első lépései?
Amikor kialakult a saját háztartásom, először a tudatos vásárlást tűztem ki magamnak. Teljesen természetes, hogy az élelmiszerek nagy részét termelői piacokról szerzem be, és csak néhány alkalommal térek be valamelyik szupermarketbe. Ilyenkor mindig bevásárlólistával érkezem, hogy csak azt vegyem meg, amire tényleg szükségem van. A piacok mellett imádom a csomagolásmentes boltokat is. Az öltözködés terén pedig hoztam egy egyszerű döntést: nem veszek minden eseményre új ruhát, gond nélkül felveszem akár több alkalommal is ugyanazt a darabot.
Ilyenkor nem fordul meg a fejedben, hogy vajon mit gondolnak mások, ha észreveszik, ugyanazt a ruhát viseled, mint egy korábbi eseményen?
Nem foglalkozom ezzel a kérdéssel. Bármennyire is hihetetlen, az emberek nem jegyeznek meg ilyen részleteket. Másrészt imádok turkálni, minden ruhának története van, ez még jobban inspirál arra, hogy újra és újra felvegyem. A tömérdek fast fashion ruha helyett inkább befektetek egy-egy magyar tervező által készített ruhadarabba, ami nem csak minőségibb, de sokkal időtállóbb is. Az utóbbi időszaknak köszönhetően óriási teret kapott az online vásárlás is. A nagyfokú dömpingnek köszönhetően tömérdek ruhát rendelünk fölöslegesen, amit aztán gondtalanul visszaküldünk vagy felhalmozzuk a szekrényben. Ezen a téren is szükség lenne egy kis mértékletességre. Persze nem állítom, hogy én soha nem veszek fast fashion ruhadarabokat, de tudatosan ügyelek rá, hogy kizárólag ökotudatos szemlélettel gyártott holmikat emeljek le a polcról.
Mit csinálsz a már megunt, nem hordott ruháiddal?
Általában elcsereberélem a barátnőimmel. Rendszeresen szervezünk gardróbvásárokat, ahol új gazdára találhatnak a nem hordott ruháink, kiegészítőink.
Nagy rajongója vagy a magyar divatnak. Neked mi a tapasztalatod, mennyire nyitnak a tervezők a fenntartható szemlélet felé?
Nagyon sok tervező van a látókörömben, és úgy érzem, széles körben még nem mernek nyitni, óvatosak, viszont egyre többen próbálják ebbe az irányba vinni a kollekciójukat. Fontos minél nagyobb teret és publicitást adni nekik, ezért is örültem, amikor a pandémia időszakában egy jótékonysági adományvásárt szerveztem. Rengeteg dizájnert kerestem meg, ajánljon föl egy általa tervezett ruhadarabot, a befolyt összeget pedig a Fogadj örökbe egy kiskutyát alapítványnak ajánlottam fel. A nemes cél mellett lehetőséget kaptak, hogy még többen megismerjék őket.
Ha már szóba hoztad a pandémiát, neked mit hozott ez az időszak?
Nagyon nehéz, de ugyanakkor tanulságos volt. Szerencsére le tudtunk forgatni egy tévéfilmet. Rádöbbentem, mennyire szeretem a szakmámat, megtanultam értékelni, milyen érzés, amikor folyamatosan van munkád, mert ez a vírussal egyik napról a másikra eltűnt az életemből. Ugyanakkor kinyitott egy új területet, több online kulturális rendezvényen vettem részt, például felolvastam. Ha nincs a járvány, valószínűleg nem próbálom ki magam az online színház és a felolvasás világában, és nem csinálom meg az adományvásárt sem.
Hogy tudtad mentálisan feldolgozni, hogy bizonyos dolgokat elvett, miközben új kapukat is kinyitott ez a periódus?
Hullámzóan életem meg lelkileg, de ugyanakkor rá kellett jönnöm, csak én vagyok képes saját magamat kirángatni a gödörből. Nem várhatjuk el ezt a környezetünktől. Volt olyan depresszív időszakom, hogy ahhoz is fáradt voltam, hogy feküdjek. Na, ilyenkor kell ezen felülkerekedni, és elmenni hegyet mászni. Pokoli nehéz felállni, és erőt venni magadon. Szerencsére mindig támogattuk egymást a barátnőmmel, sokszor mentünk terápiás sétákra, futásokra, ez a szokásunk azóta is tart.
Stylist: Csillag Szilvia/GLAMOUR Smink és haj: Kiss Csilla
Még több inspiráló interjú a GLAMOUR.hu-n:
- Veres Mónika Nika: „Úgy éreztem, elvették tőlem a két legfontosabb dolgot az életemből”
- Fluor Tomi: „Vállalni a döntéseim következményét ugyanolyan felnőttség, mint elköteleződni”
- „Az emberek kíváncsiak, bámulnak, de sokan nem merik megkérdezni, mi történt velem" - interjú Konkoly Zsófi paralimpikonnal