5 örök érvényű dolog a divatról, amit Coco Chaneltől tanultunk
A 20. század elején Gabrielle Coco Chanel a divatkonvenciókat megkérdőjelezve változtatta meg a nők öltözködését. Az ikon nagy vágya az volt, hogy a női ruhák ne korlátozzák a viselőiket, legyenek kényelmesek – ez az 1900-as évek elején egy igazán radikális véleménynek számított.
Ezeket láttad már?
„A munkámban a legnehezebb az, hogy a nők számára lehetővé tegyem a könnyed mozgást, hogy úgy mozogjanak, mintha nem egy jelmezben lennének” – mondta Coco Chanel egy a divatház 2013-ban kiadott filmjében. „A ruhával nem megváltoztatni a hozzáállásukat vagy a viselkedésüket – ez nagyon nehéz. Az emberi test mindig mozog.” A tervezőnő zsenialitása 2023-ban is megkérdőjelezhetetlen, így hoztunk 5 örökérvényű dolgot, amit Coco Chanelnek köszönhetünk.
A kis fekete ruha
A Vogue az 1926-os októberi számában mutatta be a világnak a Chanel kis feketéjét. Ebben a majdnem 100 évvel ezelőtti lapszámban egy illusztráción mutatták be a fekete térd alá érő ruhát. Ezt az új ruhastílust Henry Ford forradalmi Ford T-modell autójához hasonlították. Bár megjelenése óta rengeteg változáson ment át, alapállítása nem változott az évek során: a kifinomultságot, az eleganciát és a sokoldalúságot szimbolizálja, valamint azt, hogy az egyszerű sokszor igenis nagyszerű, és nem kell túlgondolni a dolgokat.
A Chanel-kosztüm
„Ez a luxus legegyértelműbb jele – soha nem ment ki a divatból és soha nem is fog” – nyilatkozta Edward Enninful, a Vogue egyik munkatársa a Chanel zakóiról. Az 1920-as években a férfi tweed vadászkabátok ihlették meg Gabrielle Coco Chanelt.
A divatház tweed zakója azonban csak 1954-ben jelent meg – és a klasszikus durva tweed anyag helyett egy puha, bouclé néven ismert tweedet készített Chanel, amely nagyobb mozgást tett lehetővé a nők számára. Mutass még valamit, ami olyan trendi és inspiráló, mint valami, ami ennyire időtlen.
A kétszínű magassarkú cipő
Gabrielle Chanel először az 1920-as években viselt kéttónusú cipőt, de a Chanel egy kollekciójában hivatalosan ez csak 1957-ben köszönt vissza. Az elegáns és sokoldalú magassarkút a legendás Massaro cipésszel közösen tervezte, hogy a nők egész nap és egész éjjel viselhessék anélkül, hogy túlságosan kényelmetlenül éreznék magukat. Nem csak csinos, praktikus is: a cipő fekete orra megakadályozta, hogy a cipő elkopjon.
A breton csíkok
Gabrielle Chanel 1917-es kollekciójában helyet kapott egy tengerészcsíkos, azaz úgynevezett bretoncsíkos felső, amely a tervező saját ruhatárának is az egyik alapdarabjává vált. Az 1930-as években egy magasderekú nadrágba bújtatott csíkos felsőben fotózták le és bámulatos, hogy ez a szett majdnem egy évszázaddal később is ugyanolyan stílusos és időtálló. Olyannyira, hogy a megoldás és a fazon ma is bombabiztos választás.
A Chanel 2.55
Gabrielle Chanel az 1920-as években kezdett el dolgozni a steppelt 2.55-ös táskáján, ami végül 1955 februárjában került piacra. A jellegzetes pántot azok a láncok ihlették, amelyekkel Chanel az öltönyzakói szegélyét nehezítette. Ez a modell tele van praktikus rekeszekkel, köztük egy hátsó zsebbel a bankjegyek számára, valamint egy rúzstartóval. Mert a kiegészítőknek nagy ereje van, egy minőségi darab pedig örök befektetés.