Mit tud a nagymamák által inspirált divat, és hogyan fest egy csipkefüggönyből készült ing? A BCEFW külföldi tervezői megmutatták
Rendhagyó módon idén több helyszínen mutatkozhattak be a divattervezők a Budapest Central European Fashion Weeken. A divatbemutatók helyét ezúttal divatprezentációk vették át, amelyek egyedülálló lehetőséget biztosítottak a kollekciók megismerésére.
Ezeket láttad már?
A Budapest Central European Fashion Week 2023-ban a hazai divattervezők mellett ismét számos külföldi alkotó kollekcióját hozta el a nagyközönség számára, akik egytől egyig különleges koncepciókkal kápráztattak el bennünket. Cikkünkből közelebbről megismerheted a Petra Kubíková, a Szczygiel, a Rad Duet és a Petra Kovacs 2023-24-es őszi-téli prezentációját.
Petra Kubíková, Szlovákia
Petra Kubíková 2013-ban még diákként fordult meg az első Budapest Central European Fashion Weeken, és izgatottan várta, hogy 2023-ban tervezőként térhessen vissza. A Line kollekcióban letisztult monokróm darabokat találhatunk, amelyekben egytől-egyig visszaköszön az egyszerű vonalvezetés koncepciója. „Fontos számomra, hogy olyan ruhákat alkossak, amelyek könnyen kombinálhatók más darabokkal” – vallja a tervező, aki más művésztársaival együttműködve alkotta meg a minimalista kollekció geometrikus kiegészítőit és zenei aláfestését.
Szczygiel, Lengyelország
Ania Szczygiel kollekcióját a hetvenes évek retro légköre, valamint A csillogó élet ára című lengyel Netflix sorozat inspirálta, amelyben három erős nő igyekszik boldogulni a társadalmi és politikai változások közepette. A kollekció teljes mértékben a fenntarthatóság jegyében születtek: a tervező egyedi darabokat készít, amelyekhez kizárólag deadstock anyagokat használ. A ruhákat díszítő jellegzetes szalagok, valamint a megjelenéseket kiegészítő fülbevalók a kollekcióból megmaradt anyagdarabokból születtek, ráadásul a pufi táskák is anyaghulladékkal lettek kitömve.
Rad Duet, Lengyelország
A Rad Duet Irena nevű kollekciója egy trilógia második része: mindkét kollekciót a Maciej Józwicki és Juliusz Rusin tervezőpáros számára legfontosabb nők, vagyis a nagymamáik inspirálták. Az Irena név egyben az egykori lengyel üveggyártóra is utal, amely előtt kristályra emlékeztető gyantadíszekkel tisztelegtek a tervezők. A kézzel készült kollekció koncepciója a lengyel tradíciók és történelem köré épül, a tervezők pedig már mesterévé váltak a használt anyagok átalakításának: „Most éppen az előző kollekciónkból származó ingeinket viseljük, ezek csipkefüggönyökből készültek” – mesélik büszkén.
Petra Kovacs, Szlovákia
Petra Kovacs kollekciója a Who Cares? nevet viseli, amely a tervező korábbi, fenntarthatóságot középpontba helyező munkáinak folytatása. A témát azonban ezúttal nem a tervező, hanem a vásárló oldaláról szerette volna megközelíteni, és felhívni az emberek figyelmét: becsüljük meg és vigyázzunk a ruháinkra, hogy azok minél tovább megőrizzék jó minőségüket. A limitált számú és nagyrészt deadstock, valamint újrahasznosított anyagokból készülő ruhák kifejezetten érzékenyek és finom tapintásúak, hogy ezzel is óvatosságra intsék viselőjüket.