Az upcycling a magyar divatban is egyre elterjedtebb
A hazai divattervezőktől való vásárlást sokan fenntarthatóbbnak tartják, mint fast fashion üzletekből öltözködni, hiszen a legtöbb ilyen márka Magyarországon gyártat, jobb munkakörülményeket biztosítva, mint az ázsiai ruhagyárak. Emellett sok dizájner más módokon is törekszik a környezettudatosabb termelésre, vannak olyan cégek, amik ruháikat használt anyagokból készítik részben vagy teljes egészében. Erről a folyamatról és az így születő ruhákról kérdeztünk 3 alkotót.
Ezeket láttad már?
A Je Suis Belle-t Dévényi Dalma és Kiss Tibi alapították 2005-ben. A márka mindig is közel állt a művészetekhez, azok sokszor jelentek meg a tervezők inspirációforrásai között, néhány éve pedig a talált anyagok, ruhák kollekcióikba építése is hasonlóan alapvető jellegzetessége lett a márkának. Kiss Tibit kérdeztük az upcycling technika alkalmazásáról, jelenlegi kedvenceiről és a technikában rejlő lehetőségekről.
Mikor és milyen indíttatásból kezdtetek el nem csak új anyagokkal dolgozni?
Kiss Tibi: Az évek során rengeteg gyűjtött kincs (anyagdarabok, gyöngyök, kövek, vintage ruhák, satöbbi) halmozódott fel a raktárunkban, olyan tárgyak, amelyeket vétek lett volna elpazarolni, így beépültek a kollekcióinkba. Ezek olyan sikeresekké váltak, hogy elkezdtünk komolyabban foglalkozni azzal, hogy megmentsünk kidobásra szánt varrodai készleteket vagy értékes kézimunkákat. Mára a tervezésünk és a gyártásunk alapvető tényezői ezek. Jó érzés, amikor új életre kelnek az elfeledett dolgok és új funkcióban a mindennapi életünk részeivé válnak ismét.
Mutass be néhányat a számodra legtöbbet jelentő, legérdekesebb upcycled darabjaitok közül.
K. T.: Jelenlegi kedvenceim a kézzel rajzolt Botanika selyem ingek és a gobelinekkel összedolgozott ruhák és ingek. Ezeknek egy részét régi anyagokoból varrjuk, másik részét vintage boltokból szerezzük be. A gobelineket pedig általában bolhapiacokon vagy padlásokon találom. Másik nagy favoritom a tote bagjeink, ahol nagyon sok, főleg kidobásra szánt kézi hímzést használunk fel.
Mit gondolsz a jövőről? Ez a technika csak egy aktuális trend, ami hamarosan el fog múlni, vagy épp ellenkezőleg, egyre elterjedtebb lesz és megoldást jelent majd a divatipar környezetszennyező mivoltára?
K. T.: Lokális szinten mindenképpen megoldást jelenthet a divat rendkívül környezetszennyező hatására. Nagyon sok káros folyamattól mentesítjük így a környezetünket és az upcycling új, innovatív megoldásokat kínál a tervezésben, a gyártásban és az értékesítésben egyaránt.
Ferencz Borbála, a b_o_r_b_a_l_a_ tervezője nem csak részletekben dolgozik használt textilekkel, a ruháit felépítő anyagfoltok egytől egyig turkált cuccokból származnak. A rá jellemző patchworkszerű megjelenés büszkén hirdeti az újrahasznosítás fontosságát. Borit alkotói folyamatáról, valamint ruhái sikerének titkáról kérdeztük.
Ha jól tudom egyáltalán nem használsz új anyagokat, hogy jött ez a munkamódszer?
Ferencz Borbála: Az egyetemen a kísérletekhez általában second-hand darabokat használtunk. Olcsóbb volt, így sokkal szabadabban dolgoztunk anélkül a rettegés nélkül, hogy elronthatunk valamit. Megtetszett nekem ez a szabad, kísérletezős hozzáállás, úgy döntöttem folytatom.
Mesélj kicsit az alkotófolyamatról, miből mi lesz?
F. B.: Nagyon sok mindentől függ, de többnyire attól, hogy mihez van kedvem. Végtelen lehetőség áll előttem minden egyes alkalommal, így nagyon sokat számít hogy abban a pillanatban épp mit érzek, mit veszek észre, milyen ötletem támad és mi tűnik jó ötletnek. Ettől válik ez a technika iszonyúan személyessé és szerintem ez az egyik legnagyszerűbb benne.
A ruháidról és kiegészítőidről első ránézésre meg lehet mondani, hogy használt anyagokból készültek. A vásárlóid direkt ezt keresik, elkötelezett környezetvédők, vagy szerinted inkább a most népszerű patchwork és diy-jellegű részletek esztétikuma miatt választják a cuccaidat?
F. B.: Szerintem mindkettő. Fontos számomra, hogy érthető és szerethető darabok kerüljenek ki a kezem alól, amelyek lehetőleg minél több embert meg tudnak szólítani.
A környezettudatosság, fenntarthatóság egy nagyon komplex téma, aminek a befogadása elsőre lehetetlen feladatnak tűnhet, illetve annyi össze-vissza információ kering folyamatosan, hogy gyakran érezhetjük teljesen elveszettnek magunkat benne.
Első lépés lehet az is, ha valakinek megtetszik ez az esztétikum, lehet, hogy pont ezen keresztül kerül közelebb a fenntarthatóbb divathoz. Arról nem is beszélve, hogy én magam is folyamatosan merülök el ebben a témában, így azt hiszem, fontos, hogy mindanniyan tegyük meg, amit éppen meg tudunk tenni, még ha az kezdetben egy nagyon kis lépés is.
Gyöngyösi Dóra pedig a Ludovika vintage üzlet vezetése mellett álmod meg régi anyagokból új ruhákat, amiket boltjában lehet magvásárolni. Dórával a saját darabok készítésének elkezdéséről és a vintage- upcycled cuccok népszerűségéről beszélgettünk.
Alapvetően vintage ruhákat és kiegészítőket árultok, hogy jött az ötlet, hogy készítsetek is ruhákat?
Gyöngyösi Dóra: Igazából ez már egy nagyon régi hobbim, a Ludovika megnyitása előtt is egy vintage boltban dolgoztam, ahol már 2002 -2003 körül ilyen átalakításokkal, újragondolásokkal foglalkoztam. Mindig is imádtam a régi ruhákat, könnyen beleszeretek anyagokba és/vagy a mintákba, nagyon élvezem ahogy új életre kelnek.
Mit lehet tudni az upcycled cuccaitokrók? Általában milyen alapanyagokból születnek és milyen ruhák készülnek?
Gy. D.: Erre nehéz egyszerűen válaszolni, mert tényleg bármiből bármi lehet! Arra megpróbálok minél inkább odafigyelni, hogy jó minősegű, jó anyagösszetételű darabokat dolgozzunk át, ezt leszámítva tényleg csak a képzelet szab határt, lehet ruhából vagy nadrágból top, falvédőből szoknya vagy táska. Sokszor csak szimplán kicsit maibbá varázsolunk ruhákat, idén nyáron ezek voltak a legnépszerűbbek.
Úgy másfél éve hímzésekkel is bővült a repertoárunk, nagyon lassan halad egy-egy darab elkészülése, és elég gyorsan gazdára is találnak szerencsére.
Milyen a darabok fogadtatása?
Gy. D.: Szerencsére nagyon pozitív a fogadtatásuk, mivel ezek tényleg egyedi darabok, sose fog még egy szembe jönni az utcán. Amúgy is évről évre egyre többen választják a vintage ruhákat a fast fashion darabok helyett, az ilyen újragondoltak pedig vonzók lehetnek azoknak is, akik eddig ódzkodtak a használt holmiktól.
Dózsa Kamilla