A legelső street style ikon: Françoise Hardy
Françoise személyesíti meg a trendekre érzékeny ifjúsági mozgalmat, ami megváltoztatta a kultúrát és a divatot az 1960-as években. Ezt az izgalmas szemléletváltást a Vogue magazin akkori legendás főszerkesztője, Diana Vreeland nagyon plasztikusan "fiatalrengésnek" (youthquake) nevezte.
Ezeket láttad már?
A legújabb tervező, aki Françoise előtt tiszteleg, Lisa Perry. Ahogy sok dizájnert megihletett a 60-70-es évek, a Calvin Klein Francisco Costájától a Gucci Frida Gianninijáig, Perry most bemutatott 2015-ös resort kollekciójában is rengeteg Hardyra emlékeztető motívumot fedezhetünk fel: a modellek hosszú, tépett frizurája, a szembe lógó frufru, a fehér, nyaknál fodrozott ing - mind Françoise Hardy stílusát elevenítik fel.
Hogy miért pont most ihlette meg a francia szépség a tervezőket? Talán azért, mert abban a korban hatott igazán először a divatra a street style és a fiatalok öltözködési stílusa, és ez most sincs másként. Viszont manapság sokkal kiszámíthatóbb módon történik mindez. Hardy stílusa azért maradt friss és provokáló, mert egyedi volt. Elsőként elment és ragyogott nadrágkosztümben a nagyszabású partikon, annak ellenére, hogy ezt a ruhadarabot mindenki félszegnek tartotta.
Hardy stílusa fiús és letisztult: fehér pulcsi és fehér nadrág vagy miniszoknya és hosszú csizma, illetve férfias kabát. Pont olyan szabad és elegáns, mint például a "Tous les garçons et les filles" és a "Le temps de l'amour" című számai. Ez a jellegzetes és melankolikus kinézet vezetett ahhoz, hogy többek között az 1965-os Mi újság cicamica? vagy az 1966-os A nagy verseny című filmekben kapjon szerepet, és olyan tervezőket inspiráljon stílusával, mint Yves Saint Laurent vagy Paco Rabanne. Nadrágkosztümjeivel pedig hivatalosan is beleírta magát a francia divattörténelembe. Mick Jagger azt állította róla, hogy ő az ideális nő számára, Bob Dylan ráadásul verset is írt hozzá.
Kattints a galériára és ismerd meg Françoise Hardy időtlen stílusát:
Évtizedekkel később az akkor még a Balenciagát vezető Nicolas Ghesquière is a múzsájának titulálta a francia divatkirálynőt. De talán a legnagyobb hatást a japán tervezőre, Rei Kawakubóra gyakorolta, aki az 1969-ban alapított márkáját a francia beütésnek és természetesen Hardynak köszönhetően Comme de Garçons névre keresztelte.
Stílusának még máig érezhető a visszhangja, sőt mostanra igazán kultikus ikonná vált. A mai napig, még 70 évesen zenével foglalkozik, és ha divatikon mivoltáról kérdezik, akkor teljesen értetlenül reagál: "Nem ismerek magamra. Olyan, mintha valaki másról beszélnének" – nyilatkozta Françoise Hardy egy 2011-es angol interjúban.
A legelső street style ikon: Françoise Hardy A 60-as évek legendás popsztárjának és színésznőjének nagyobb hatása volt a divatra és a popkutlúrára, mint azt ő maga is bevallaná. Françoise Hardy a 60-as években Fehér blúz és fodros gallér, Françoise Hardy védjegyes stílusa Lisa Perry 2015-ös resort kollekciójában jól láthatók a Françoise Hardy-inspirálta motívumok