A Héria Enamel dizájn ékszer mindig kitűnik a tömegből: minden darab egy absztrakt műalkotás
Ezeket láttad már?
"Igazán szeretek új dolgokat csinálni, újabb kihívásokat keresni, kísérletezni, mi az, ami másoknak is tetszik, mi az amire befogadóbbak az emberek. Szeretem, ha szeretik, amit csinálok és ez adja nekem az örömöt. Maguk a vásárlók is gyakran inspirálnak, egy-egy különleges kéréssel, hiszen így jönnek létre az újabb és újabb termékek. Így volt ez a táskával is. Például valaki nem szerette az ékszert de annyira megtetszett neki a munkám, hogy a táskáján örömmel viseli. A ruhák ötlete szintén onnan jött, hogy megtetszett az embereknek a minta és mondták, hogy nagyban is el tudják képzelni. Innen jött az ötlet, hogy mennyivel jobbak a "festményeim" ruhákon, mint a falon."
- mondja Erika, miközben körbevezet a Héria Enamel stúdiójában, amelyet nemrég nyitott meg Budapesten a Paulay Ede utca 15. szám alatt, és ahol még több kérdésre válaszolt.
Milyen stílus jellemző az ékszerekre?
A Héria Enamel ékszermárka a minőségi designer ékszerek mellett kötelezte el magát. Szabadság és kreativitás, ami szakít a konvenciókkal. A Héria Enamel dizájn ékszer mindig kitűnik a tömegből. Minden darab egy absztrakt műalkotás, egy kreatív ékszer, amelynek története és saját értéke van, így viselője szabadon kifejezheti egyéniségét. Kivételes darabok, amelyek erőt és energiát sugallnak. Sikere az egyediségben rejlik, melyet az ékszerek világában fedezhetünk fel. Korábban dolgoztam a divat szakmában is, bejártam a divatfővárosokat, ahol kialakult egy különleges szemlélet és sajátos ízlésvilág, amely igazán meghatározó volt számomra. Az ott kialakult stílusomat viszem bele az ékszerekbe.
Mi inspirál a tervezésben?
Az, hogy egy régimódinak tekintett technikával készítek designer darabokat alapból nagyon inspirál, mert teljesen új vetületét szeretném megmutatni a technikának. A tervezés során én mindig a "Thinking Out of the Box" gondolkodásmódhoz térek vissza. Mindig valami újat, valami véletlenszerűt keresek az alkotás során, amit lehet más hibának talál, de én abból akarom kihozni a maximumot és az egyedit. Az egyik legjobb barátom, Szabó Ádám Csaba kerámiaművész, akivel annak idején ugyan abba az alapfokú művészeti iskolába jártunk, és még mindig sokat inspirál az ő munkássága és az ahhoz való hozzáállása.
Milyen anyagokat használsz? Mitől különlegesek a Héria Enamel ékszerek?
Alapvetően iszapzománc festéket használok, ebből is csak 6 alapszínt, melyekből én keverem ki a saját színvilágomat, amit később az ékszerek is viselnek. Minden ékszer vörösréz alapú, amelyek különböző nemesfém bevonatokat kapnak. A különlegességük egyrészt abban rejlik, hogy sajátos színkeveréssel készülnek, teljesen formabontó formavilággal. Feltűnő, karakteres darabok, de ugyanakkor kinifomultak. Nincs 2 egyforma darab a kínálatomban, arra is külön figyelek, hogy ne is készüljön kérésre sem két hasonló ékszer. Számomra fontos, hogy felismerhetőek legyenek a darabok, de mégis csak a viselőjüknek legyen egy igazán egyedi Héria Enamel ékszere, senki másnak. Ettől válik személyessé is a márka. Itt a különlegesség elsősorban nem az anyaghasználatban van, hanem az anyagok felhasználási módjában, ami egy sajátos technika, amit csak én tudok.
Mennyire fontos számodra a fenntarthatóság?
Abszolút! A márka igazából egy slow fashion irányzatot is képvisel. Az ékszerek 100%-ban természetes alapanyagokból készülnek, és egy életre szólnak. Szinte nem lehet őket elkoptatni, ha valaki megbecsüli. Sokan nem tudják, de a legkisebb darabok például kifejezetten újrahasznosítottak, hiszen a gyártás során felhalmozódó fém feleslegből készülnek, ezzel is hasznosítva minden mellékterméket. A ruháknál a technológia megköti a kezünket, de igyekszem abszolút a tudatos anyagválasztást szem előtt tartani. Például a nyári body-k újrahasznosított anyagból készültek. Azt remélem, hogy jövő évben már minden ruhatípusnál ezt tudom használni.
Mi vezetett el téged egy ékszermárka megalapításáig? Hogyan jutottál el ide és hol tartasz most?
Dolgoztam divatmodellként, legfőképp az európai divatheteken. Modellkedtem Valentinonál Párizsban, voltam a Harley Davidson arca is Szingapúrban és az itt felszedett stílust és szemléletet is beépítem mind a termékekbe, mind pedig a márka építésébe.
A márka megalapításának évében már részt vettem a International Jewellery London 2018 rendezvényen, ami a világ egyik legnívósabb ékszerkiállítása. Itt Paula De Luca az egyik szemináriumán név szerit kiemelte a márkát, mint különlegességet a mai ékszerpiacon, illetve az INSPIRE angol magazin trend előrejelző rovatába is beválogatta a Héria Enamelt. Azt hiszem, ez volt a megfelelő visszaigazolás számomra, hogy van jövője a nemzetközi színtéren is az általam képviselt márkának és annak amit csinálok. Nagyon örültem neki, hogy Kecskeméti Zsuzsi 2019-ben Cannes-ban viselte a díjátadón az ékszeremet, ahol meg is nyerte a díjat.
Nagy öröm volt még számomra, hogy a Monoban az első fülbevalókból vásárolt egy hölgy, aki 2 évvel később megkeresett Izraelből, hogy nyit egy galériát és szeretné az ékszereimet forgalmazni.
A Héria Enamel stúdióban számos egyedi ékszer és ruha közül választhatnak az oda látogatók.
Interjú: Pongrácz Dóra