A Dubai Design Weeken jártunk, és ilyen szenzációs darabokat láttunk
Idén 2018. november 12-17. között 4. alkalommal került megrendezésre a Dubai Design Week a középkeleti régió legnagyobb dizájnfesztiválja, mely az évek során számtalan alkotónak és kreatív vállalkozásnak segített a bemutatkozásban.
Ezeket láttad már?
Elsősorban a hazai dizájnerek bemutatását és népszerűségét hivatott teljesíteni, de minden alkalommal világ számos országából is hívnak meg résztvevőket.
A 6 napos eseményen több mint 200 programból válaszhatott az érdeklődő nagyközönség, ahol 61 ország 100 egyetemén folytatott tudományos kutatás leginnovatívabb eredményeit mutatták be (többek között a Harward, MIT, RCA) az ipari formatervezés, divat-, bútortervezés, világítás- és járműtervezés területén.
A résztvevők korunk legfontosabb problémáira keresték a választ, mint például a klímaváltozásra, az egészség megóvása, az életmód javítására.
Íme néhány tervező akiknek a munkásságát érdemes lesz nyomon követnünk:
Jen Keane
A jövő cipőjének alapanyaga egy Petri-csészében született meg. A mai műanyagellenes társadalmunkban a tervezés csúcspontját jelenti ez az innováció. Ahol a tudomány és a kreatív elme karöltve hoz létre egy természetes alapanyagot, mely új utat tör a cipőtervezésben. Jen Keane manipulálta a k.rhaeticus bacterium növekedését és létrehozott egy új hibrid anyagot, ami pihekönnyű, erős, számtalan módon mintává és formává alakítható. Nincs járulékos anyagveszteség a belőle készült termék előállításában és remélhetőleg sikerül a jövőben kiszorítania a környezetükre káros petrolkémiai alapanyagokat.
23 éves magyar lány utazik Dubajba, miután megnyerte az Emirates pályázatát
23 éves magyar lány utazik Dubajba, miután megnyerte az Emirates pályázatát
Mohamad Zairi Baharom
Ki ne szembesült volna már azzal a problémával, hogy vannak olyan női ruhák, melyeknek a hátán egyszerűen képtelenség saját erőből a cipzárt fölhúzni. Sajnos néhány idős Parkinson-kórban szenvedő embernek még egy átlagos cipzár föl-lehúzása is gondot jelenthet. Az automatizált villámzár ezekre a problémákra adja meg a választ. Két fogaskerékkel ellátott mini robotot alkotott, mely a cipzár két oldalára rögzíthető és automatizálható a föl-le mozgatása.
Yulia Stern
A tömegközlekedésben a láthatóság egy csöppet sem alábecsülendő rizikófaktor, különösen ha két keréken tesszük. Ezért is minősül nagy horderejű innovációnak Yulian Stern motoros dzsekije, melyben beépített szenzorok mérik a viselője helyzetet, sebességet, gyorsulást, lassulást és az adott fényviszonyokat. Mindezen adatokat egy komputeregység elemzi, értékeli és ezek ismeretében a beépített LED lámpák fényt bocsátanak ki. Rendelkezik még GPS egységgel is, mely vészhelyzet esetén automatikusan segítséget kér. Habár jelenleg a motorkerékpárosoknak tervezte ezt a prototípust, potenciális lehetőség van arra is, hogy a jövőben más területeken is alkalmazzák.