A divat és a művészet kéz a kézben járnak, ezt a Louis Vuitton, a MrCarterCo, és Poprádi Flóra is bebizonyította

Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A divat és a művészet a szemnek és a léleknek kedvező terek, melyekben, külön is élvezetes elmerülni. Jelen esetben viszont ezek közös metszetére láthatunk példákat. Bádé Zsófia írása, a MrCarterCo és a Louis Vuitton találkozásáról.

A Louis Vuitton Artycapucines kollekciója a Paris+ par Art Basel-en
A Louis Vuitton Artycapucines kollekciója a Paris+ par Art Basel-en
Fotó: Paris+ par Art Basel

A MrCarterCo, egy hazai kis darabszámokkal dolgozó divatmárka, melynek működésében a kollaborációk mindig kiemelt szerepet kapnak. A Louis Vuitton pedig egy már ikonikus divatház, amely rengeteg kollaborációt és művészeti támogatást mutatott már be. Ezeken felül dedikáltan az Artycapucines sorozatuk mutat be évről évre öt kiemelt kortárs művészt, akik injektálják művészetüket a divatba.

Limitált, többfunkciós táska

A divat és a művészet üdítő darabját az idei nyárra a MrCarterCo és Poprádi Flóra, a GLAMOUR Women of the Year díjas tervező közös kollaborációja hozza el. A MrCarter&Co márka Piñar nevű modelljét értelmezte újra Flóra, aki egy vibráló mintával és egy hullámzó kendővel egészítette ki az alapformát, és így jött létre a La Flor névre keresztelt táska.

A kisméretű Piñar táska, a márkánál a nőiesebb formavilágot képviseli, amit a minták és színek fokoznak, de mégis tart harmóniát, amely tökéletesen passzol Flóra világához. A klasszikus Piñar táska fogómegoldása bőrből készült, és tulajdonképpen egy sál újraértelmezett bőr variációja, amely rá van varrva a táskára. Flóra ugyanígy hozzányúlt a fogómegoldáshoz, de rá jellemzően fodrozódva hullámzik le a kendő, melynek a szabásmintáját Flóra tervezte, ezzel is megidézve a saját ruháit meghatározó hullámokat és burjánzó fodrokat.

A Poprádi Flóra naplójából származó minta lett a táska részét képező sál alapja
Fotó: Mr Carter & Co
MrCarterCo és Poprádi Flóra kollaboráció
Fotó: Mr Carter & Co

Ez a táska nem csak egy táska, van benne egy “meglepetés funkció”, miszerint a fodrozódó pánt kifűzhető a táskából és kendőként is viselhető. Ez önállóan is viselhető kendőként, akár nyakba vagy fejre kötve is viselhető, így két funkció egyesül egy tárgyban. A befűzésnél is új variációkat lehet kreálni, azaz rövidre kötve kézi táska is lehet, vagy hosszabbra hagyva válltáska is létrehozható. Ezzel a táska karaktere is sokat tud változni, a hullámzó kendő dominanciája kedv és ízlés szerint szerint variálható. A variálhatóság egy kulcskérdés volt a tervezés során, mely a MrCarterCo-nak tulajdonképpen az étosza, ugyanis az állandó Cube táskák közül is többféle pánt és fogó közül tudunk választani.

A kollekció szuperlimitált, összesen tíz darab táska készült, amelyek első ránézésre mind ikrek, de a belső bélés tekintetében két változat született, egy napsárga és egy pasztellzöld. A táska mintájául Flóra vizuális naplójának egyik műalkotása szolgált.

A MrCarterandco és a Poprádi Flóra kollaboráció prezentációja
Fotó: Mr Carter & Co

Flóra a MOME-s mesterdiploma munkájának alapját is egy vizuális napló képezte, mely meghatározta a jövőbeli vizuális világot, amelyet ma is képvisel. Tulajdonképpen, ebből a meghatározásból ered a mostani minta is. Az idei évre is készített egy naplót, amelybe pillanatnyi érzésit, benyomásait, hangulatát örökíti meg, rajzok és festmények formájában. Ebből a naplóból válogattak közösen Ákossal, a kiválasztás egyik szempontja a nyárra időzített bemutató volt. Nyári színvilágban gondolkoztak, ám ez nem szűkítette le a napló képeit, hiszen Flóra munkáit alapvetően egy nyári és intenzív színpaletta határozza meg.

A műalkotás egy olajpasztell krétarajz, amin tökéletesen megmutatkoznak az alkotó gesztusai és szenvedélye. „Mindig azt szoktam mondani, hogy ezek a naplóban feljegyzett dolgok, ezek ilyen pillanatnyi indulatok, pillanatnyi gondolatok” – mondta Flóra. Jellemző munkáira, hogy különböző technikákat vegyít alkotásaiban, így jönnek létre a textúrákban gazdag alkotások.

Egyedi táskát keresel? Akkor ezt a magyar márkát meg kell ismerned!

Egyedi táskát keresel? Akkor ezt a magyar márkát meg kell ismerned!

Az divatikonból műalkotás lett

A Louis Vuitton az ikonikus Capuchine táskájukkal hozott létre művészeti kollaborációt, amely sorozat az Artycapucines nevet viseli. A márka ötödik alkalommal működik együtt elismert kortárs művésszel: Billie Zangewa, Ewa Juszkiewicz, Liza Lou, Tursic & Mille és Ziping Wang, akik a klasszikus táskát saját művészeti világukban interpretálják. Az öt kollaboráció vizuális világában és tartalmi mondanivalójában is eltérő. Minden együttműködés darabjából csak kétszáz darab táska készült.

Liza Lou a 2018-as The Clouds, azaz A Felhők sorozatának tárgyi megjelenése az elkészült táska. A mű a 21. Sydney Biennálén debütált. Egy óriási, körülbelül tizenöt méter hosszú, és hét méter magas szövött üveggyöngyökből álló alkotás, ami messziről összefestékezett textíliakockáknak tűnik. Ezt a textúrát és a könnyed, pasztellszínű, festékfoltos alkotást, jelen esetben bőr anyagból készítette el a művész, illetve egy új fogóval egészítette ki a limitált táskamodellt.

A kínai születésű Ziping Wang harsány mintavilága egy édes mesevilágot idéz. A csokoládé és cukorka csomagolás minták jelennek meg a mini-Capuchines táskán. A csillogó lakkbőr az éjszaki égboltot idézi, amelyen egy piros-fehér cukorkafogó hasít át, illetve a táska LV logója mögül egy kis mézeskalács figura néz ki.

Tursic & Mille, a szerb Ida Tursic és francia Wilfried Mille művészpárosa. Világukat a kortárs képi túlkapásokra és a történelmi képek reprezentációjának viszonyára reagál. A táska formáját átalakították egy virágformává. A logó és a táska fogója égetett fából készült, a festményszerű hatást pedig több ezer hímző öltéssel érték el.

Ewa Juszkiewicz, lengyel származású szürrealista festő a 2021-es “Ginger Locks” című portréját jeleníti meg a táskán. A művész a klasszikus európai festészeti portré hagyományokat szürrelista elemekkel töri meg, a gyöngysor a karakter nyakából a camuflage LV monogramról a fogó felé vezet.

Billie Zangewa malawi művész, selyem kollázsokat készített, a Capuchine táskára, a 2020-as “The Swimming Lesson” című munkájának nyomán. A kézzel varrott képet gondosan beszkennelték és bőrre nyomtatták, hogy a mű eredeti finom gyűrődései hűek legyenek. Szintén a műhöz hűen, a festményen lévő negatív tereket is meghagyták, ez egyfajta nyugtalanságot hordoz magában. „Vonzanak a befejezetlen dolgok” – mondja Zangewa, magyarázva a töredezett nyelvezetet és a gyakorlata során fellelhető nyers éleket. „Tapasztalatot és használatot mutat. Szoborszerűbb érzetet kelt.”

Ez a két exkluzív együttműködés nemcsak a táskák tervezésének művészi kifinomultságát hangsúlyozza, hanem azt is, hogy a divat és a művészet közötti határok folyamatosan elmosódnak. A tanulság az, hogy a kreativitás és az egyediség összefonódása olyan trendeket hoz létre, amelyek újra értelmezik a divatot, és arra inspirálják az embereket, hogy merjék kifejezni egyedi stílusukat a mindennapokban. A divat nem csupán hordható, hanem művészi kifejezés, amelynek minden egyes darabja mögött izgalmas történet és kreatív elkötelezettség áll.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

„Te nem vagy az én királyom” - Károly királyt porig alázták, nyíltan szembeszálltak az uralkodóval

„Te nem vagy az én királyom” - Károly királyt porig alázták, nyíltan szembeszálltak az uralkodóval

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)