Gondoltad volna? Ezért annyira különlegesek a kék szemű emberek
Tudtad, hogy az emberiség mindössze 9 százaléka mondhatja el magáról, hogy kék szem jutott neki? Na és azt, hogy a kék szemek valójában nem is kékek, hanem egyszerűen hiányoznak belőlük azok a pigmentek, amitől barnának látnánk őket?
Ezeket láttad már?
A kék szem tökéletesen illik a szőke hajhoz, de a barnával is tökéletes párost alkot, gondolj csak a magyar származású szupermodell, Palvin Barbara különleges szépségére. De túl a vizuális élményen, nem árt, ha tisztában vagy néhány elképesztő fun facttel, ha a kék szemű emberek nem is olyan népes klubjához tartozol. Jöhet néhány hajmeresztő tény?
Tényleg egy nagy család lennénk?
Hans Eiberg, a Koppenhágai Egyetem kutatója szerint eredetileg minden embernek barna szeme volt, míg egy teljesen ártalmatlan genetikai mutációnak köszönhetően meg nem született Európában az első kék szemű kisbaba. A szakemberek úgy vélik, hogy mindenki, aki azóta kék szemmel látta meg a napvilágot, az ő leszármazottja.
A szemünk színe egyébként attól függ, mennyi melanin nevű pigment található a szem íriszében (ez felelős a bőrünk, a hajunk vagy a szemünk színéért), ez az ártalmatlan génmutáció pedig tulajdonképpen korlátozni kezdte az íriszben termelődő melanin mennyiségét, és ez okozta a barnáról kékre való váltást. A szemek színe tehát attól függ, mennyi melanin van az íriszünkben: ha sok, akkor barna, ha pedig alig található benne, kék szemet kapunk a természettől.
Hiába kék a szemed, még nem biztos, hogy a gyerekedé is a lesz
Maradjunk az eredeti példánknál, Palvin Barbaránál és férjénél, akinek szintén kék a szeme, a tudomány szerint ez mégsem lehet garancia arra, hogy egy szép napon nekik is kék szemű gyerekeik születnek. A genetikusok ezt azzal magyarázzák, hogy 16 különböző gén befolyásolja egy születendő gyermek szemszínét, szemben azzal az 1-2 génnel, melyekről korábban azt gondoltuk, döntő lehet a szemünk színénél. Tehát ne csodálkozzunk, ha két jégkék szemű embernek egy barna szemű kisbabája születik, a tudománynak tökéletes magyarázata lesz rá.
A születési szemszín még nem garancia
Rengeteg csecsemő jön világra kék szemekkel, ez azonban nem biztos, hogy a végleges szemszín. Csecsemőkorban az írisz ugyanis nem termel annyi melanint, mint később, így teljesen természetes, ha idővel egy kisbaba elveszíti a születési szemszínét, és kékből mondjuk barnára vagy zöldre vált át. Érdekesség, hogy ez a folyamat hónapokig vagy akár három évig is eltarthat.
A kék szem sokkal érzékenyebb
A melanin nem csak a szemszínért felel, de úgy tűnik, a szemek védelmét is befolyásolja. Segít ugyanis megvédeni a retinát a UV-sugárzás okozta károsodástól, és tekintve, hogy a kék szemekben jóval kevesebb van belőlük, ez a szemszín a legvédtelenebb a napsugárzással szemben, ezért nagyon fontos, hogy legyen egy valóban jó minőségű napszemüveged.
Magasabb az alkoholizmus kockázata
Az American Journal of Medical Genetics című folyóiratban megjelent tanulmány összefüggést talált a kék szemű emberek és az alkoholizmusra való magasabb hajlam között. Az általuk végzett vizsgálat szerint 83 százalékkal nagyobb az esély a kék szemű embereknél, hogy alkoholproblémájuk alakul ki. A kutatási eredményt azonban - számok ide vagy oda - érdemes kritikusan kezelni, mert egyelőre nincs olyan bizonyítható összefüggés, ami segítene megérteni a korellációt.