Magyarországon kapott életműdíjat a világhírű amerikai designer: ő a fenntartható divattervezés koronázott királya

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Skótkockás négyzetekkel tarkított monokróm szettek, vibráló, geometrikus mintákkal fűszerezett klasszikus elegancia, a streetwear és formal viseletek tökéletes fúzióját kínálja az amerikai divattervező, Justin Haynes.

Justin Haynes a Global Sustainable Fashion Week sztárvendége volt Budapesten
Justin Haynes a Global Sustainable Fashion Week sztárvendége volt Budapesten
Fotó: Justin Haynes

A patchwork elemekkel bolondított öltözékekről ismert Justin Haynes tizenöt éve a fenntartható divattervezés – immár – koronázott királya, ugyanis életmű díjat nyert a Budapesten megrendezett 8. Global Sustainable Fashion Weeken.

A magyar Global Sustainable Fashion Week Az Év Fenntartható Divattervezője díja kapcsán az ezt megelőző színes és izgalmas, környezettudatosság jegyében telt évekről beszélgettünk a világhírű designerrel. Justin Haynes inspirálóan megfogalmazta, hogy az újrahasznosított elemek alkalmazása tartja életben a kreativitását. Ezzel példát mutat minden divattervezőnek, terméktervezőnek, és mutatja is a nagyon közeli jövőt.

Már tizenöt évvel ezelőtt is környezettudatosság-fókuszú volt a divatmárkád, vagy ez sokkal inkább egy lassabb, organikus folyamat eredménye?

Egyértelműen lassan, organikusan alakult így, nem egyik napról a másikra. Több mint húsz évig fast fashion márkáknál dolgoztam értékesítési területen, ez kellőképpen megalapozta a későbbi szemléletemet. Az ezt követő időszakban szépen lassan kirajzolódott, hogy milyen irányba szeretnék mozdulni: a természetes anyagok mellett használt ruhadarabok felhasználásával kísérleteztem. Rövid időn belül az ismerőseim elhalmoztak holmikkal, régi farmerekkel, melegítőnadrágokkal – az új környezettudatos látásmód pedig anyagi pozitívumokkal is járt, ugyanis vadonatúj textilek vásárlása helyett tulajdonképpen ingyen jutottam hozzá az alapanyagokhoz.

Ez a speciális újrahasznosítási metódus határozta meg a későbbi (pontosabban aktuális) stílusodat.

Abszolút, a patchwork technika a márka védjegyévé vált, teljes mértékben meghatározza a JUS10 ruhadarabok vizuális identitását. A kezdeti periódusban sokkal visszafogottabb stílus jellemezte a terveimet, később a különböző minták, anyagok integrálása extravagáns, markáns esztétikát teremtett.

Érdekel a fenntartható divat? Indul a Global Sustainable Fashion Week Budapesten

Érdekel a fenntartható divat? Indul a Global Sustainable Fashion Week Budapesten

Rengeteg különböző stílus sorakozik a repertoárodban, de úgy látom, főleg a streetwear vonalra összpontosítasz. Mekkora az igény például az alkalmi couture ruhákra?

Ebben a műfajban, stílusban gyakorlatilag bármi elkészíthető – természetesen alkalmi ruhákra is van érdeklődő, sőt, az utóbbi időben kimondottan sok menyasszonyi ruhát készítettem. Kidobásra, megsemmisítésre ítélt esküvői ruhákat gyűjtöttem, ezeknek a részleteiből (gyöngyözött felületek, tüllök, csipkék, szatén elemek) vadonatúj ruhakölteményeket hoztam létre, ahogyan a streetwear daraboknál teszem. Éppen ez a patchwork szépsége, bármilyen nyelvezeten megfogalmazható, legyen az ready-to-wear, alkalmi viselet, vagy akár az említett esküvői couture.

Inkább konceptuális vagy inkább vizuális tervezés jellemző az alkotói működésedre?

100%-ban vizuális típus vagyok – egy ruha megalkotásához látnom, éreznem kell az anyagot. Ha inspirációra van szükségem egy adott ruhadarabhoz, vagy éppen textilrészlet felhasználásához, sétálni megyek, New York utcáit járom, és gyűjtöm az ötleteket. Abban a pillanatban, hogy megszületik a pontos koncepció a fejemben, nem is kell felvázolnom a sziluettet, rögtön nekilátok a kivitelezési folyamatoknak. Érdekes, mert a tervezési metódusomat is fenntartható szemlélet jellemzi, sose dobok ki korábbi vázlatot, sőt, sokszor vissza-visszanyúlok évekkel ezelőtt (akár gyerekkoromban!) felskiccelt ötletekhez. Egyébként egy igazi modern-vintage alkat vagyok, rengeteg inspirációt merítek a ’60-as és ’70-es éves viseleteiből – akkoriban valahogy minden szabászati megoldás sokkal tisztább, ügyesebb, kifinomultabb volt, ezeket a komponenseket igyekszem átemelni a saját terveimbe is.

A fenntarthatóság éppen erről szól: a természetes anyaghasználat, újrahasznosítás, valamint a mennyiség minimalizálása mellett az időtlen formák megteremtésében és alkalmazásában rejlik a megoldás. Szerinted hogyan formálják a fenntartható törekvések a tárgykultúrát? Hogyan hat például a sziluettek alakulására, mennyiben befolyásolja a 21. századi formavilágot?

Az alapanyagok sokkal strapabíróbbak a korábbiakhoz képest, egy erős textil pedig egyszerűen szebb sziluettet képez – egy időtálló vintage formavilág gyönyörűen leképezhető kortárs, innovatív anyaghasználattal is, például neoprénből.

Itt az álomszép nyári táska, amivel te leszel a legsikkesebb a strandon

Hogy látod fenntarthatóság-fókuszú divattervezőként, szakemberként: mennyi a greenwashing tevékenység a szakmában?

Előbb-utóbb mindenki rá fog kényszerülni a környezettudatos gondolkodásra, fennáll az esélye, hogy a nem túl távoli jövőben a gyártók nem tudnak majd új alapanyagokat vásárolni, és a meglévő erőforrásokat kell kihasználniuk, csakúgy, ahogyan mi tesszük. Az elkövetkezendő évszázadoknak ez lesz az egyik legnagyobb kihívása tárgyalkotás terén.

Nemrég megjelent egy JUS10 x New Balance cipőkollekció. Amikor egy világhírű branddel tervezői együttműködésbe kezdesz, fontos szempont számodra, hogy a partner is az általad képviselt és követett irányelveket tartsa szem előtt?

Abszolút! A New Balance kollaboráció is a fenntarthatóság jegyében született meg: az együttműködés során hagyományos 574-es modelleket alkottuk újra Terry Cloth felhasználásával, amely egy környezettudatos, újrahasznosított anyag. Ugyan felmerült a patchwork technika lehetősége, elutasítottam, ugyanis számomra mindennél fontosabb, hogy egy kollaborációban mindkét fél egyenlő mértékben érvényesüljön. Egy káprázatos, élettel teli cipőkollekciót hoztunk létre, miközben mindenki hű maradt önmagához, a saját elképzeléseihez és a saját médiumához.

New Balance X Justin Haynes kollaboráció a fenntarthatóság jegyében
Fotó: Justin Haynes

Nemrég kineveztek az Év Fenntartható Divattervezőjének a 8. Global Sustainable Fashion Weeken. Milyen érzés nemzetközi szinten is elismerést kapni egy olyan témával kapcsolatban, amely másfél évtizede az egész életedet meghatározza?

Még most sem fogtam fel teljesen – már önmagában a meghívás is hatalmas megtiszteltetés volt számomra, fogalmam sem volt arról, hogy díjazni is fognak. A Budapesten töltött periódus pedig egyszerűen fenomenális volt, minden elképzelésemet felülmúlta. Elhagyni az országot, ellátogatni egy teljesen új helyre, hallani, hogy a színpadra szólítanak, felsétálni és átvenni a díjat: egészen hihetetlen események sorozata. Nagyon köszönöm mindenkinek, aki gondolt rám és követte a munkásságomat, elképesztően hálás vagyok a támogatásért!

10 alapdarab, amivel olyan stílusosan vészelheted át a kánikulát, mint Emily Ratajkowski

Hogy érzed, a Global Sustainable Fashion Week életműdíj elhozta a várva várt szakmai kiteljesedést?

Nem hiszem, hogy létezik teljes értékű szakmai kiteljesedés, mindig lehet újabb fát dobni a tűzre, életben tartani a lángot és a parazsat. Lehet, visszatérek jövőre is – ki tudja? A díj sokkal inkább ösztönzőleg hatott rám, segített megbizonyosodni arról, hogy jó irányba tartok és érdemes hinni az általam képviselt értékekben.

Justin Haynesnek dr. Walek Gabriella, a Global Sustainable Fashion Week alapítója adta át az életműdíjat
Fotó: GSFW
A Global Sustainable Fashion WeekÉletműdíja, melyet 2024-ben Justin Haynes kapott meg Budapesten
Fotó: GSFW

Mekkora a mozgástér a fenntartható divat területén? Nem érzed sokszor limitáltnak a lehetőségeket, vagy szabadon kibontakozhatsz és kiteljesedhetsz benne?

Egyértelműen szabadságot ad. Sokkal limitáltabbnak éreztem a lehetőségeimet, amikor „hagyományos” anyaghasználattal dolgoztam, elvégre mindenki ugyanazokat a textileket látja, vásárolja, alkalmazza. Az újrahasznosított elemek alkalmazása tartja életben a kreativitásomat, és mivel nagy mértékben meghatározza a vizuális identitásomat, szépen lassan az attribútumommá avanzsálódott.

Nemrég megjelent egy pár szívmelengető cikk a „prom missziódról”, miszerint olyan fiatal diákoknak segítettél a szalagavatós ruhájuk elkészítésében, akik nem engedhették meg magunknak a (rettentő költséges) báliruhák megvásárlását. Hogy kell elképzelni a folyamatot, illetve hogyan végződött a kezdeményezésed?

Teljesen szürreális procedúra volt. Tudtam, hogy számtalan fiatal hölgy küzd a szalagavatós ruha megvásárlásával, ezért közzétettem egy felhívást: ha bárkinek szüksége lenne báli ruhára, de anyagi nehézségek miatt nem áll módjában vásárolni, keressen fel, segítek. Elképesztően szívmelengető volt a folyamat – két fiatal hölgy jelentkezett a felhívásra, egyeztettem a szüleikkel, rengeteg felajánlás érkezett cipőkre, ékszerekre, hajra, sminkre, egyik pillanatról a másikra mindenki a kezdeményezés részesévé akart válni. Végül sikeresen elkészültek a ruhadarabok, pontosan olyan minőségben, amilyennek megálmodták, emellett minden fennmaradó költséget mi álltunk. Csodálatos volt.


Galéria

2024.08.02.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Selma Blair súlyos betegsége ellenére is beragyogta a vörös szőnyeget, üzenete az élni akarásról csontig hatol

Selma Blair súlyos betegsége ellenére is beragyogta a vörös szőnyeget, üzenete az élni akarásról csontig hatol

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)