„Nem vagy se jóképű, se vagány, csak egy átlagos srác” – Ryan Gosling, a színész, akit leírtak már az induláskor, majd átírta a szabályokat
Ryan Gosling, Hollywood ügyeletes macsó karaktere az idei nyár legjobban várt filmjével, a Barbie-val tért vissza a vörös szőnyegre egy hosszabb elvonulás után. A szerelmünk lapjai, a Túl a fenyvesen, a Kaliforniai álom és az Őrült, dilis, szerelem színésze sokáig egyfajta karakterként mutatta meg az arcát, azonban Ken babaként teljesen új oldaláról ismerheti meg a közönség.
Ezeket láttad már?
Ken baba, teljes nevén Kenneth Sean „Ken” Carson Barbie barátja, egy örökösen mosolygó, szőke, tengerpart-rajongó szörfös srác, akinek nincs több dolga annál, mint hogy élvezze a tengerparti létet. Míg az 1959-ben bemutatott eredeti Barbie baba az évtizedek során sokoldalú és ambiciózus személyiséggé nőtte ki magát, addig az 1961-ben feltalált párja meglehetősen egysíkú maradt - igazi másodhegedűsként teng-leng a Barbie-univerzumban.
A Barbie-film producere, Margot Robbie, és író-rendezője, Greta Gerwig már a forgatókönyv legelső változatától kezdve név szerint említették Ryan Gosling személyét, jóval azelőtt, hogy hivatalosan is felkérték volna a szerepre. Robbie és Gerwig egyetértett abban, hogy Goslingban van valamiféle „Ken-ergia”, amivel életre tudná kelteni a karaktert.
A Barbie kapcsán eleinte megosztó volt Ryan Gosling választása: míg a legtöbben támogatták a 42 éves színész Ken babává alakulását, egyesek a kora miatt kritizálták a döntést. Gosling azonban nem is lehetne boldogabb Ken szerepében, és a szkeptikusoknak csak annyit üzent, hogy milyen álszentek ezek az emberek, hiszen eddig senkinek eszébe se jutott Ken, most meg mindenki róla beszél... ő csak Ken!
Mindent a gyerekkori énjének köszönhet
A GQ magazinnak adott hosszú interjújában arról mesélt, hogy fiatal, feltörekvő színészként minden szerepére „terápiaként” tekintett: Mindig azt tartottam szem előtt, mit taníthatok magamnak magamról.
Sok időt és energiát fektetett abba, hogy azonosulni tudjon a „magányos farkas” típusú karakterekkel, és arra fókuszált, ő hogyan érzi magát.
A Guardian 2007-ben „A legelszántabb módszer szerinti színésznek” választotta, mivel híresen beleéli magát a felkészülés folyamatába: a Drive forgatása előtt saját maga épített egy autót, a Kaliforniai álom miatt profi szinten megtanult zongorázni, és a Szerelmünk lapjai előtt asztalosnak tanult, hogy élethűen tudja hozni Noah karakterét.
Miután megszületett Eva Mendes színésznővel közös két lánya, újragondolta a prioritásokat, és visszavonulása óta csupán munkaként tekint a filmezésre, míg a szenvedélyét a családjának tartogatja. Ez a Barbie-filmmel annyit változott, hogy Ken szerepét maximálisan komolyan vette, viszont nem a felnőtt élményeiből táplálkozott, hanem a gyerekkori énjéhez nyúlt vissza – a fiatal Ryanhez, aki a Mickey egér klubjában kezdte el a karrierjét Justin Timberlake, Christina Aguilera és Britney Spears társaságában.
A gondtalan Ken állapotának eléréséhez felidézte, gyerekként milyen érzés volt dolgozni, hogy akkoriban nem igazán tudta, mit csinál, mindez hova vezet, a lényeg az volt, hogy közben jól érzi magát: Annak a kisgyereknek köszönhetek mindent, amim ma van
– nyilatkozta. GQ újságírójának, miközben a Los Angeles-i parton vonatoztak.
A szívtiprók nem születnek, hanem azzá válnak
Ryan Gosling a kanadai Ontario államban nőtt fel egy mormon családban, és gyerekként nem igazán találta a helyét: csúfolták, a szülei elváltak, és az anyukája egyedül nevelte őket nővérével, Mandivel együtt.
Ebben a mélyen vallásos környezetben az egyik nagybátyja révén ismerkedett meg először a showbusiness világával: nagybátyja Elvis hasonmásként dolgozott, gyerekként pedig Gosling gyakran segédkezett a fellépésein - ekkor döntötte el, hogy ő is szerepelni akar. Így került először Torontóba, majd kis idő múlva Los Angelesbe, ahol minden szerepet elvállalt, amivel fenntarthatta magát.
A szerelmünk lapjai volt az első filmje, ami meghozta az igazi áttörést – 2004-ben Rachel McAdams oldalán a modern filmtörténet egyik legikonikusabb csókjelenetét alkották meg, Gosling pedig egyszemélyben testesítette meg minden lány hősszerelmes vágyálmát. Később a rendező Nick Cassavetes arról mesélt, hogy bár így Gosling bekerült a megkérdőjelezhetetlen szívtiprók közé, valójában azért esett rá a választása, mert nem egy tipikus szépfiú színész volt. Gosling így emlékezett vissza: „Azt mondta, nem vagy jóképű, se vagány, csak egy átlagos srác, aki kicsit őrültnek tűnik.”
Viszonylag ritkán nyilatkozik filmes sajtóeseményeken kívül, a magánéletéről pedig még kevesebbet oszt meg. Arról többször is őszintén beszélt, hogy mielőtt megismerkedett volna a feleségével, sosem ábrándozott arról, hogy majd egyszer apuka lesz, viszont miközben a Túl a fenyvesen forgatásán egymásba szerettek Mendes-zel, egyre inkább felerősödött benne az érzés, hogy „többé nem akar családosat játszani, hanem át is akarja élni”.
Első lánya, Esmeralda 2014-ben született, Amanda pedig 2016-ban, és azóta mindkét szülőnek a családja a legfontosabb prioritása. Az odaadó férj még egy apró E betűs nyakláncot is felvett a Barbie film világpremierjére, felesége, Eva tiszteletére.
Gosling életét és karrierjét saját bevallása szerint is nők formálták – többek között ezért is vállalta el a Barbie-projektet. A GQ magazin interjújában kiemelte, hogy a filmben sok tehetséges nővel dolgozhatott együtt, és a forgatókönyv első elolvasása után is úgy érezte, hogy a történet erős női perspektívát képvisel, így nem mondhatott rá nemet. A mozikba kerülő Barbie-ban a meghatározó női karakterek mellett pedig Ryan Goslingra is érdemes lesz figyelni, hiszen játékéban nem csak az évtizedek alatt kipróbált színészt láthatjuk majd, hanem a tizenkét éves kisfiút is, aki először lépett a Mickey egér klub színpadjára, és nem is számított rá, milyen jövő áll még előtte.