„Ez az élő példa arra, hogyan lehet eljutni halmozottan hátrányos helyzetből az ENSZ-be” - Ismerd meg a Szülők Háza Alapítvány inspiráló történetét!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Regős Judit négygyermekes édesanya, a Szülők Háza Alapítvány elnöke és a Szülők Háza Családi Központ és Bölcsőde Hálózat alapítója, analitikus tanácsadó és szupervízor. Családok százainak segít munkája során. Saját módszertant dolgozott ki egy jobb jövő reményében, és minden arról árulkodik, hogy elmélete működik. Azon dolgozik, hogy a családok minél összetartóbban, stabilabban tudjanak működni.

Regős Judit, a Szülők Háza Alapítvány megálmodója
Regős Judit, a Szülők Háza Alapítvány megálmodója
Fotó: GLAMOUR

Ritka, amikor az interjúalany a találkozó előtti napon boldogan hív, hogy elmondja, mennyire várja a beszélgetést. Ez önmagában elég volt ahhoz, hogy kialakuljon egy kezdeti bizalom, ami a Kelenvölgyi Szülők Házába érve fokozódott. Béke és szeretet fogadott. Megtapasztaltam, hogy milyen kedvesen várják az ideérkező szülőket. Judit az irodájában fogad, ami a konzultációk helyszíne is.

Biztonságot nyújt

Judit asztalán szakmai kiadványok, vitrinében hazai és nemzetközi elismerések. Mint mondja, nem azért alapította a Szülők Házát, hogy felfigyeljenek rá, ma viszont ezt a népszerűséget használja arra, hogy még több családon segítsen. „Hátra dőlésben nem vagyok jó, ezt még tanulnom kell. Mindenben meglátom a lehetőséget, és az első kérdésem, hogy ezt milyen jóra lehet használni. A jelmondatom: Tegyél jót!” – mondja.

Így volt ez gyermekkorában, tanulmányai alatt és később a munkában is. „Már gyerekkoromban is nagyon fontosnak tartottam, hogy legyen családom. Szociális munkás szakot, illetve szociálpolitikát tanultam. Az első munkahelyem a Semmelweis Egyetem I. számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán volt, ahol megismertem a mesteremet, dr. C. Molnár Emma pszichoterapeutát, aki megtanított arra, hogy holisztikus szemlélettel tekintsek a családokra.

A holisztikus szemlélet nem az, hogy a szülőt külön kell választani és vizsgálni, hanem hogy minden családnak és minden egyénnek van egy lelki beállítódása, van egy szociális helyzete, amit elfoglal a társadalomban, és van egy biológiai meghatározottsága is, ahogyan gondolkozik a világról, ezt így egyben kell kezelni.” - magyarázza, mire épül a Szülők Háza módszertana.

Elindult az anyák hete: A nők előtt tiszteleg a GLAMOUR digitális lapszáma, Stana Alexandrával és édesanyjával a címlapon

Elindult az anyák hete: A nők előtt tiszteleg a GLAMOUR digitális lapszáma, Stana Alexandrával és édesanyjával a címlapon

Később, amikor megszülettek a gyerekei, fontos volt számára, hogy összehangolja a munkát és a magánéletet. Ezért hívta életre a Szülők Háza programot, ahol családi tanácsadóként dolgozott, és maga mellett tudhatta a gyerekeit. Ameddig kisgyermekeit nevelte, elvégezte a szupervizor-coach szakirányú továbbképzést, közben pedig aktív analitikus tanácsadó szerepbe lépett.

Ezzel egyidőben sorra nyitotta a Szülők Háza bölcsődéket. Kiderült, van igény a komplex szolgáltatásra, egy helyre, ahol épp úgy számítanak a gyerekek, mint a felnőttek. Az itt dolgozó pedagógusok mindegyike külön képzésen sajátítja el, hogyan ismerhetik fel a szülők önerőforrásait, és hogyan mozgósíthatják azokat, míg képessé válnak arra, hogy felismerjék, ha bántalmazás lép fel egy családban. Ezáltal a szülők biztonságban érezhetik magukat.

A saját módszer titka

A módszertan sikeres, hiszen Győrben, Érden, Budapesten a XI. kerületben is üzemelnek bölcsődék, és ebben az évben nyílik majd Óbudán is, ezen kívül nemzetközileg is alkalmazzák a Szülők Háza metódust: Ghánában már működik intézmény, és hamarosan Marokkóban is megnyitják. A kamaraerdei ház családos programoknak, különböző foglalkozásoknak és mentális tanácsadásnak ad helyet. De mi a titok?

„A bizalom mindennek az alapja. A hozzánk érkező szülők megtapasztalják a figyelmet és a segítségnyújtást. Vannak, akiknek a gyermekeik hozzánk járnak bölcsődébe, miközben maguk a szülők pszichológiai szolgáltatást is igénybe vesznek. Minden területen képesek vagyunk a családok támogatására.

Pedagógusok mellett szakképzett pszichológusok és családjogászok dolgoznak az alapítványnál, ezáltal minden felmerülő problémára egy helyen kínálunk megoldást” – magyarázza Judit, majd hozzáteszi, az is nagyon fontos, hogy a bölcsődék nyitvatartása rugalmas, ez segíti az édesanyákat, hogy visszailleszkedjenek a munkába szülés után.

Az alapítvány vezetője jól tudja, mire van szükségük a családos nőknek, hiszen életében megtapasztalta a házasságot és a válást, a gyereknevelést és az elengedést. Ez motiválja arra, hogy olyan helyeket üzemeltessen, ahol a szülők megélhetik a biztonságot, legyen szó egy sikeres anyáról, akinek fontos a karrierje, szakmai előmenetele, vagy egy hátrányos helyzetű nőről.

Mi az az anyaseb és miért fontos, hogy felismerd és foglalkozz vele?

Mi az az anyaseb és miért fontos, hogy felismerd és foglalkozz vele?

„Szépíthetjük a dolgokat, de nem érdemes! A világban vannak, akik jobban élnek, és olyanok, akik szörnyű körülmények között. Itt viszont mindegyik közeg otthonra talál. Kétféle módon működnek a Szülők Háza intézmények: piaci és támogatói alapon. Minden esetben felmérjük a hozzánk jelentkező családok szociális helyzetét, és amennyiben segítségre szorulnak, térítésmentesen biztosítjuk számukra a szolgáltatásokat.

Jelenleg a Szülők Háza programjában ötszáz állami gondoskodásban élő gyermek vesz részt az ország minden pontjáról. Az első perctől rávezetjük a kicsiket és a szülőket, hogy kulturális megítéléstől függetlenül elfogadják egymást. Büszke vagyok rá, hogy több állami gondoskodásban élő gyermek önkénteskedik ma az Alapítványnál. Ez az élő példa arra, hogyan lehet eljutni halmozottan hátrányos helyzetből az ENSZ-be.”

Ugyanis a Szülők Háza tavaly megkapta az ENSZ szociális és gazdasági bizottságának konzultatív státuszát, így civil szervezetként részt vehet az ENSZ ülésein, tanácsokat adhat egyes ügyekben, véleményezhet különböző anyagokat, és eseményeket szervezhet New Yorkban, Genfben, Bécsben, valamint online az Egyesült Nemzetek Szervezetének tagjaként.

Radics Gigi: „Boldogságot és kiegyensúlyozottságot szánok a lányomnak”

Radics Gigi: „Boldogságot és kiegyensúlyozottságot szánok a lányomnak”

„Nem születtél anyának”

Az ENSZ tagság újabb lendületet adott Judit több mint két évtizedes munkájának, számos terve van a további építkezésre, viszont a fókusz mindig egy marad: a nehéz helyzetben lévő családok támogatása. „Bízom benne, hogy a Szülők Háza ENSZ-tagsága lehetőséget biztosít arra, hogy az állami gondoskodásban élő gyermekeink eljuthatnak egyszer oda, és az érdekeiket tudják majd képviselni.”

Lelkesen mesél új könyvéről is, amivel szintén a módszerét adja tovább. A februárban megjelent kötet célzottan a pároknak szól, és őszintén mesél az elválás nehézségeiről, arról, hogy minden kapcsolatban vannak nehézségek, amelyek sok esetben váláshoz vezetnek, ugyanakkor nem érdemes azonnal eldobni a házasságot.

„Szeretném, hogy a könyv hatására többen belátnák, milyen egyéb utak léteznek a kapcsolat megjavítására. Az elmúlt húsz évben több mint ezer párnak segítettem kilépni kapcsolati krízisekből, láttam mély pontokat és őszinte örömöket. Megállapíthatom, hogy gyakran előbb feladják, eldobják a házasságot, minthogy megállnának és megvizsgálnák a lehetőségeket.

Stana Alexandra: „Olyan jó anyukája szeretnék lenni a gyerekemnek, mint amilyen az enyém nekem”

Stana Alexandra: „Olyan jó anyukája szeretnék lenni a gyerekemnek, mint amilyen az enyém nekem”

Az, hogy milyen nehézségekkel jár összetartani egy házasságot vagy egy házasságot működtetni, azt személyes példámon is megtapasztaltam, így a tudományos tények mellett személyes példámról, sőt ismert emberek vallomásairól is írok a könyvben. Hab a tortán, hogy a kötet segítő kérdéseket is tartalmaz, amelyek segítenek a tisztánlátásban.”

Judit első könyvét (Nem születtél anyának! 2015, TEA Kiadó) is ezen az elven írta, amelyben édesanyaként ír arról, hogy a szülői feladatokat menet közben tanuljuk meg. Művei, Alapítványa, nemzetközi együttműködése és céltudatossága valóban egy jobb világot ígér, és ki tudja, talán nekünk is érdemes komplexitásában tekinteni a családunkra, még akkor is, ha éppen csak tervezzük.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Egy éven keresztül minden nap nyers gyömbért ettem, így alakította át az immunrendszeremet

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)