A legjobb gimis sorozatok, amiket ma is imádunk

2019. augusztus 23.
Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Érzelmileg biztosan az egyik legintenzívebb korszak mindenkinek az életében a kamaszkora, a gimis évek tele vannak kérdésekkel, bizonytalansággal, drámákkal, felhőtlen, örökké emlékezetes pillanatokkal, jellemformáló barátságokkal és persze felemelő, reménytelen szerelmekkel. Ezt a nagy zűrzavart nem könnyű megjeleníteni, de sok-sok sorozat érzett rá a korszak tinijeinek a problémáira, és egy-egy generációhoz éppúgy hozzánőnek, mint az aktuális slágerek.

Összegyűjtöttük azokat a gimis sorozatokat, amelyek örök nyomot hagytak bennünk. Olyan szériák ezek, amelyek sikerrel szólították meg a koruk fiataljait, csupa olyan szereplőkkel, akikkel együtt lehet érezni, akikért lehetett teljes szívből rajongani, vagy szurkolni, sőt akár utálni is.

Szívtipró gimi

Az ausztrál sorozat valószínűleg a kilencvenes évek közepének egyik legmeghatározóbb tévés eseménye az akkori kamaszok számára. A hét évadot megért eredeti címén Heartbreak High azért is volt egészen unikális, mert az amerikai sorozatokra jellemző rózsaszín máz hiányzott róla. Képes volt olyan dolgokat is tematizálni, mint a terhesség, a lakhatás, és bizonyos fokig még a szegénység is megjelent, természetesen a szokásos sulis problémák mellett belement a zaklatás, a megszégyenítés problémájába. Volt tanár-diák viszony, drog és deviáns viselkedés, és voltak igazán sokkoló, megrázó részek. A Szívtipró gimi amennyire lehetett reális képet próbált alkotni a fiatalok problémáiról, életéről. Az egyetlen hátulütője, hogy hét évig viszonylag kevesen járnak gimibe, úgyhogy egy idő után követhetetlenné vált a fluktuáció és az ismétlődés a sorozatban.

Dawson és a haverok

Kevés olyan sorozat van, aminek olyan erős kulturális beágyazottsága van, mint a Dawson és a haveroknak van. Magyar nézőként aligha lehetett követni, pláne kamaszként, hogy a sorozat hol, mikor utal valami fontos könyvre, művészeti alkotásra. Mivel a címszereplő Spielberg-rajongó volt, már eleve fel volt adva a lecke, hogy próbáljuk követni Dawson eszmefuttatásait. Sokakat elriasztott a szereplők filozofálgatása, de mások éppen ezt tartották vonzónak. És lehet, hogy Dawsonék egy kicsit túltolták a merengést az élet nagy dolgain, de mikor a legfogékonyabb erre egy ember, ha nem a kamaszkorában. Egyébként a főszereplőket eleinte csak Dawson köti össze, de Joey, Jen, és Pacey is összetett karakter, és nagyon érdekesen alakul a kapcsolati hálójuk, főleg, amikor belépnek a képbe az ikrek is. Az igazi ereje a Dawson és a haveroknak, hogy tényleg komoly jellemfejlődésen mennek át a karakterek, és azzal a reménnyel kecsegtet, hogy az összeütközések, csalódások, viták után a barátság mégis mindig fontosabb marad.

Az első csók

Az első csók sorozat

Valószínűleg az emlékek megszépítik a francia sorozatot, aminek több leágazása is volt, mint például a nálunk szintén nagyon sikeres Héléne és a fiúk, meg a Kalandos nyár. Az első csókból leginkább olyan impressziók maradtak meg, mint a hihetetlenül idegesítő fejhangon beszélő Anette. A sorozat helyes fiúja, Jerome és valójában helyesebb Luc, és természetesen Justine és vetélytársnők. Ez a széria nem próbálta nagyon mélyen ábrázolni a kamaszok világát, sokkal felületesebb volt az eddig említetteknél, de Az első csóknak határozottan volt egy bájos hangulata, ami szerethetővé tette az első sorban a szerelem-barátság útvesztőjében bolyongó hősöket. Talán, mert nem volt nagy vetélytársa a sorozatnak, tényleg hatással volt az akkori kamaszokra.

Pretty Little Liars - Hazug csajok társasága

Pretty Little Liars
Fotó: Rexfeatures

Aria, Hanna, Emily és Spencer elválaszthatatlan barátnők egészen addig, amíg csapatuk ötödik tagja, Alison rejtélyes körülmények között el nem tűnik. Ekkor felbomlik a barátság, de egy évvel később egy rejtélyes A-monogram mögé bújó ismeretlen, aki minden korábbi titkukat ismeri, zaklatni kezdi őket. A nem mindennapi csavarokat tartogató sorozat annyiban lép túl a szokásos középsulis sorozatok kliséin, hogy egy krimiszállal, egy nyomozással nagyon feszesre húzza a történet cselekményét, így a kortárs problémák egy új fénytörésben kerülnek terítékre. Igaz, éppen ezért a sorozat kevésbé érzékeny más, például a társadalmi problémák iránt. Illetve a Pretty Little Liars-nél tényleg szükség van némi erőfeszítésre, hogy elhiggyük, hogy a szereplők tényleg középiskolás korúak. A legnagyobb probléma pedig az, hogyha szünetek nélkül, egymás után végignézzük az összes részt, gyorsan rá lehet jönni, hogy még maguk az alkotók sem tudták jó ideig, hogy ki legyen a főgonosz. Így aztán vannak logikai összefüggések, melyek kifejezetten sántítanak, de ennek ellenére is szerethető a sorozat.

15+1 igazi csajos film, amit kötelező megnézned a barátnőiddel

15+1 igazi csajos film, amit kötelező megnézned a barátnőiddel



Gossip Girl - A pletykafészek

Egy manhattani magániskola növendékeinek életébe nyerhetünk bepillantást a kultsorozattal. A széria Serena van der Woodsen (Blake Lively) visszatérésével veszi kezdetét. Mindenki várja a suli legnépszerűbb lányát, de egykori barátnője, Blair Waldorf (Leighton Meester) például többször és súlyosan csalódik benne. Természetesen a párkapcsolati titkok, kavarások, sértődések állnak a sorozat középpontjában. A Gossip Girl privilegizált helyzetben élő gazdag fiatalok története, így aztán a széria nem igazán vesződik a fiatalok összetettebb problémáinak boncolgatásával, cserébe a sorozatban tényleg nagy hangsúlyt fektetnek a történetre és a divatra, és kevés szériák egyike, amelyiknek a lezárásától nem akadtak ki a rajongók, amiben kiderül, hogy ki is az a titokzatos Gossip Girl, aki minden lépésüket figyeli.

Skins

Skins
Fotó: Rexfeatures

Az angol sorozat első néhány évada egészen felforgatónak bizonyult. A Skins tényleg megpróbál közel menni a középiskolás korosztály problémáihoz, úgyhogy itt a szokásos szerelmi csavarok mellett eléggé hangsúlyos szerepet kapnak olyan problémák, mint a kiközösítés, a homoszexualitás, a drogok, az alkoholfogyasztás, abortusz, anorexia. A sorozat megpróbálja minden szereplőjét alaposa körüljárni, sikerül a generációra jellemző ambivalens érzéseket, a percenként változó utálom-imádom-állapotot a nézőkre is ráragasztani a karakterekkel kapcsolatban. Miközben nagyon is reális, olykor kényelmetlen a sztori, nem maradnak azért el a poénok sem, igaz, a Skins minden más gimis sorozathoz képest bevállalósabb ebből a szempontból is.

A narancsvidék

Narancsvidék

Sokak nagy kedvence volt a 2000-es évek elején a mindössze 4 évadot megélt sorozat, amit inkább csak az amerikai nevén, O.C.-ként emlegettünk. A tinidráma egészen sajátságos oldaláról mutatta meg Kalifornia dúsgazdag rétegének hétköznapjait. Már a felütése is igencsak különleges, egy ügyvéd egyik bajba jutott tinédzser ügyfelét haza hozza és befogadja a családjába hasonló korú fia mellé, így már az elején olyan témákkal találkozunk benne, mint a szegénység, a gyerekkori bűnözés, az árvaság és az örökbefogadás kérdése. De a későbbiek során a tini és felnőtt alkoholizmus, a válás, a szülő-gyerek kapcsolat, a féltékenység, a sikkasztás, a vallás és a halál is fontos szerepet kap a megszokott szerelmi vonal mellett.

Beverly Hills 90210

Beverly Hills

A 90-es éveket teljesen végigkísérő immár kultstátuszba emelkedett sorozat 10 éven át követte végig két testvér, Brandon és Brenda életének alakulását baráti, szerelmi kapcsolataikon keresztül, valamint családi életük bemutatásában. A Beverly Hillsben játszódó sorozat szereplői nem feltétlenül gazdagok vagy különösebben tehetős család sarjai voltak, ahogy ebben a listában a legtöbb sorozaté, hanem sokkal inkább a barátságokra fektette a hangsúlyt Darren Star szériája, amelyik olyan sztárok karrierjét indította be, mint Jason Priestley, Jennie Garth, Luke Perry, Brian Austin Green vagy Shannen Doherty. A legjobb pedig, hogy idén újra indult a sorozat 19 évvel később.

10 középsulis film, amiket bármikor újranéznénk

10 középsulis film, amiket bármikor újranéznénk



Tuti gimi

Tuti gimi

A 2000-es évek elején 9 évadot megélt sorozat az Észak-Karolina állambéli Tree Hill kisvárosban történik, ahol két féltestvér, Lucas és Nathan-Scott kapcsolatán keresztül ismerkedünk meg a tinik tipikus gondjaival. A kosaras fiúk kapcsolata is igencsak hullámzó, a baráti, testvéri viszony váltakozik a versengéssel a kosárlabdapályán és az ismerőseik, barátaik körében is. A sorozat nemcsak az izgalmas sztorija, hanem a sztárjainak magánéleti drámái miatt is nagy figyelmet kapott, hiszen Sophia Bush és Chad Michael Murray híresen rövid házassága is a forgatás alatt köttetett, majd bomlott fel mindkettejük számára sok kellemetlen helyzetet szülve.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Csukott szemmel kotorászva a semmiben: Mit tehet az ember, ha válaszok nélkül marad egy szakítás után?

glamour plusz ikon Csukott szemmel kotorászva a semmiben: Mit tehet az ember, ha válaszok nélkül marad egy szakítás után?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Lapos hasra és egészséges testre vágysz? Kiss Virág segít, hogy most végre el is érd! (x)

Lapos hasra és egészséges testre vágysz? Kiss Virág segít, hogy most végre el is érd! (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)